Esoasisi: …to se lehce říká nám

esoasisiZápadočeská čtyřka Esgmeq má i několik let po svém zániku status kultu – jakkoli je to slovo zprofanované. Frontman Sisi po jejich rozchodu pokračoval se členy Climatizado v již značně méně divokém seskupení, nazvaném Kapela Štěstí a následně své síly upřel na spojení s mnohem mladším Honzou, jinak bubeníkem poměrně hlučných Esazlesa, který se ovšem tady posadil za klavír. A aby byl přerod dokonalý, melancholické písně, které spolu začali dělat a které nabízejí i na svém debutu, se nejsnáze dají zaškatulkovat jako šansonové.
Nahrávka vyšla na nepříliš častém formátu desetipalcového vinylu a má jen necelou půlhodinu. I tak je to porce, kterou není snadné ustát. Vtahuje jak rašelina na blatech, je těžké po poslechu na ni rázem zapomenout. Klavír občas připomene Psí vojáky v klidnějších polohách, zpěv je procítěný, ale nijak se nesnaží tvářit umělecky, a to ani ve chvílích, kde se přidávají housle Báry, služebně nejmladší členky tria. Když se naopak do toho všichni opřou, jako ve skladbě Jugoslávie, punkové kořeny se opět vynořují na povrch. („Každý má právo / prožít svoji válku / v bytě se studenou vodou /a někdy k ránu v mlze / si najít svoji větev / je to boj, skoro jako válka/ v Jugoslávii…“) Zamyšlená a nijak veselá atmosféra, která skladby provází, se dobře kloubí s poezií, ke které Sisi sahal už v dobách Esgmeq. Vítr je například z pera Josefa Čapka. Skladby jsou bolestné, jdou až na dřeň, nesnaží se realitu malovat na růžovo. Zároveň však nemají potřebu vše vyslovit naplno; komentují dnešní svět, ale nechávají jeho výklad zastřený, podobně jako je zamlžené sklo na obalu.
Podivuhodné album prozrazuje výsledek zklidnění těch, kteří mají za sebou divokou minulost. Slovní spojení „chemické štěstí“ (není tajemstvím, že s ním má Sisi bohaté zkušenosti) se ostatně objeví i v jednom textu. Cit a zranitelnost v kombinaci se životními zážitky, podobné spojení, jaké mají skladby kapely Činna, je tu rodinným stříbrem. Píseň Čas zase připomene dnes už zapomenuté Janota 1935. To vše jsou ovšem jen přirovnání, tahle kolekce si vystačí hravě bez nich. Ale chcete-li znát skutečný obsah slova „člověčina“, sežeňte si ji.

Silver Rocket, 2015, 25:57

Přidat komentář