Mejdan s Captured Tracks – Čas pro vinyl

Po pár měsících jsme nazpátek v New Yorku. O labelu Captured Tracks se pochvalně vyjadřoval Caleb Braaten ze Sacred Bones, a proto, když se nachýlil čas oslav deseti let fungování vydavatelství, nebyl důvod si DIY hostinu nechat utéct.

Dnešní příběh má poměrně dlouhou předehru. Mike Sniper – zakladatel vydavatelství Captured Tracks – se totiž namočil do hudebního dění už při studiích designu v polovině 90. let. Hrál punk i psychedelicky pojatý rock v několika kapelách, vedle toho ilustroval obaly hned několika desek (např. Black Lips, Jaye Reatarda nebo Times New Viking), založil hudební server, ale stále to nebylo to pravé. Nejprve rozpustil svou poslední kapelu a začal muziku tvořit sám jako Blank Dogs. A jak už to tak bývá, po několika pokusech s různými lokálními labely se rozhodl, že nejlepší bude, když si vydání autorské hudby ohlídá sám. Psal se právě rok 2008 a Mike vydal svému projektu EP nazvané Captured Tracks vol. 1. O názvu samotného labelu bylo rozhodnuto. Brzy po limitované vstupní nahrávce následovaly nosiče Dum Dum Girls, Thee Oh Sees, The Beets, Grass Widow nebo Fresh & Onlys. Vždy v omezené edici a zásadně na vinylu. „Vše se odehrálo tak nějak přirozeně.

Nikdy jsem nechtěl z Captured Tracks dělat doupě pro zasvěcence, na druhou stranu jsem nikdy neplánoval s labelem expandovat takovým způsobem, jako se nakonec podařilo,“ přiznal nedávno Mike Spiner v rozhovoru pro portál Still In Rock. Mike přesně odhadl, že na nezávislé scéně nazrál čas pro návrat vinylu. A také lokálních DIY kytarovek. Poté, co se mu povedlo uspořádat úspěšný dvoudenní festival v jednom opuštěném brooklynském parku, představil v krátkém sledu veřejnosti taková jména, jako jsou Crystal Stilts, Vivian Girls nebo Real Estate. Od té doby se v jeho kanceláři dveře netrhly. Není divu, že v průběhu příštích tří let vyšlo na značce Captured Tracks více než 150 (!!!) titulů fyzických nosičů (samozřejmě většinou na vinylu v podobě sedmi nebo dvanáctipalcových singlů nebo EPček). První CD nosič se v katalogu vydavatelství objevil až po necelých dvou letech vydávání. To už v rodině vydavatelství zahnízdila další velká jména jako Wild Nothing nebo Beach Fossils. Jejich debuty byly velmi rychle vyprodány a i díky jejich úspěchu se povědomí o nesmírně úspěšném labelu z Brooklynu rozšířilo mimo okruh lokálních, indie kytarových nerdů. Celou dobu mluvíme o vydavatelství jako o epicentru nové generace indie rocku. To je sice pravda, Captured Tracks ale otevřel svou náruč i kapelám spadajícím do jiných žánrových škatulek – post punku, coldwave nebo dokonce elektropopu. Právě z postpunkové líhně se vylouply dvě velké naděje – The Soft Moon a DIIV.

První z nich jasně dokázala, že postpunk není pouze heslem z historie rockové hudby, když žánr smíchala s krautrockovým minimalismem a coldwave estetikou. DIIV zase shoegaze vlivy z 90. let poměřila nejen s postpunkem, ale i obyčejným indie rockem. V roce 2012 u labelu nachází domov další velké jméno labelu – Mac DeMarco. „Když jsem ho poprvé slyšel (jednalo se o videonahrávku Makeout Videotape), už tehdy mě výrazně zaujal. Když pak pustil na net singly Baby’s Wearing Blue Jeans a Only You, bylo mi jasné, že mám co dočinění se skvělým skladatelem, přinejmenším pro jeho jedinečný cit pro změny vokálních i melodických partií. Když jsem vydával jeho debutovou desku, tušil jsem, že to bude velká událost. Intenzita pozitivního přijetí mne ale zastihla nepřipraveného,“ přiznal ve stejném rozhovoru Mike Spiner. Už tři roky po založení labelu zahustil vodopád současných nadějí proud reedic, především DIY muzikantů. Pro ty Mike připravil dva projekty – The Shoegaze Archives sérii a průběžné reedice kultovního novozélandského labelu Flying Nun Records. The Shoegaze Archives série se soustředí na znovuobjevování amerických kapel (např. deardarkhead nebo Half String), které často neměly přes tehdejší velká jména šanci prorazit. Přesto se jedná o muziku, která má až překvapivou relevanci do dnešních dnů. Noise rockeři Medicine z Los Angeles dokonce obnovili činnost kapely a natočili hned několik nových alb. U Flying Nun je situace jiná. Sniper si z bohatého katalogu vydavatelství vybírá jednotlivé položky katalogu. Nejdříve přišly na řadu „hvězdy“ typu Tall Dwarfs, The Chills nebo The Clean.

Následně došlo k vydání nosičů projektů, jimž nikdy nevyšla jejich hudba na Severoamerickém kontinentu. Jedná se například The Rip nebo Look Blue Go Purple. V roce 2014 nabrala expanze Captured Tracks novou podobu. Dosavadní partnerství s řadou labelů dostalo jakousi oficiální střechu v podobě sdružení Omnian Music Group. Vedle Captured Tracks zde operuje australský label Dot Dash nebo mladý label Sing Sing Records z New Yorku. Prostředí zastřešující organizace umožnilo vznik dalších vydavatelství, jako jsou Sinderlyn, Manufactured Recordings (což je nový label zaměřený výhradně na vydávání reedic), případně 2MR specializované na elektronickou taneční hudbu pod patronací Mikea Simonettiho z vydavatelství Italians Do It Better. I z toho důvodu Captured Tracks nechrlí v současné době desítky nosičů měsíčně, jak tomu bylo v prvních letech, ale dostává se na frekvenci obvyklou u většiny standardních vydavatelství. Přesto se Sniper může pochlubit dalšími jmény, která v poslední době registrujeme jako velké přísliby do budoucnosti – Widowspeak, Blouse nebo Soft Metals. Postpunkoví Holograms ze Švédska ukazují, že vydavatelství je otevřeno dobrým novým kapelám z celého světa. Základním kamenem katalogu je ale především neskutečně živé podhoubí současného Brooklynu, které zásobuje nejen Captured Tracks dalšími a dalšími objevy vysoké kvality. Když label slavil pět let fungování, otevřel hudební obchod na Calyer Street v Brooklynské čtvrti Greenpoint. Ten se stal přirozeným meeting pointem aktuálního hudebního podhoubí nejen současného New Yorku. V rámci oslav před pěti lety také uspořádal dvoudenní festival, který ale nedopadl podle představ majitele. „Takovým způsobem už kulatiny slavit nebudu,“ potvrzuje Sniper. Jakým stylem tedy Captured Tracks připomene své desáté výročí fungování, ještě nevíme. O jeho vydavatelských aktivitách se ale vyplatí pátrat už dnes.

 

Přidat komentář