MILAN KOZELKA, BUBAČKA, NEUTRINO: Bílej Vodník

Milan Kozelka (1948–2014) patřil k nejosobitějším postavám kontrakultury. Byl jedním z prvních výtvarníků, kteří se u nás věnovali land artu a performanci. Od konce tisíciletí se věnoval psaní, je mj. autorem poetických příběhů na pomezí pohádek, pověstí, bajek a tvorby Richarda Brautigana. Pět zhudebněných se jich ocitlo na EP Bílej vodník. Za doprovodu psychedelické elektroniky Neutrina (Petr Mareš) je velmi specifickým způsobem interpretuje výtvarnice a performerka Tereza Damcová, známá jako Bubačka. Kombinace jejího tichého hlasu na hranici šepotu a pobrukování ukolébavky vytváří se samply a elektronikou podivnou tajuplnou trochu tísnivou atmosféru.

Bílej vodník potřebuje velmi soustředěný poslech. Kozelka byl mistr obrazů i příběhů a slovní spojení vytržená z kontextu sice zaujmou, ale teprve vcelku dokáží plně vyniknout. V táhlém šepotu jsou však bohužel zřetelné jen osamocené výroky a ne, kdo který říká. Ve spojení s působivým animovaným videem to až tak nevadí, jenomže klip je jen k Magické noci.

Tiché vyprávění na hranici srozumitelnosti sice spolu s ambientním doprovodem využívajícím terénních nahrávek vytváří magickou atmosféru a posluchače vtahuje, jenomže jej připravuje o sílu Kozelkových textů, vytrácejí se z nich nejen jednotlivá slova, ale mnohdy i celý příběh, což je případ baladických Svratečných panen. Naštěstí u závěrečného Chytače začínajícího jako parafráze Nezvalovy notoricky známé básně Na břehu řeky Svratky je naštěstí projev hlasitější a srozumitelnější, protože jde svým způsobem o bajku, byť bez závěrečného ponaučení.

Problémem je i jistá monotónnost, protože si jsou všechna zpracování textů podobná co do přístupu, projevu i zvuků, což platí i o pobrukování si slabik à la Stina Nordenstam, a důrazem se odlišuje jen Chytač. Také Neutrino místy volil až příliš polopatický přístup, když po verši „prudký liják bušil do kamenných svahů“ zazní déšť.

Nerad se opakuji, ale absence producenta je na naší scéně trvalým problémem. A u slovesné tvorby je to patrné dvojnásob.

 

Vl. nákl., 2019, 22:11

 

 

Přidat komentář