Jiří Donné Smýkal: Big beat šedesátých let v Brně a okolí

Především je třeba říci, že z hlediska grafické úpravy je to jedna z nejobsáhlejších a nejhezčích knih o rocku, jaké u nás kdy vyšly. Skoro pět set stran formátu A4, křídový papír, stovky kvalitních a perfektně reprodukovaných fotografií, všestranná ediční péče. Na tomhle si prostě všichni zúčastnění dali opravdu záležet.

 

V roce 1998 se Jiří Donné Smýkal díval na první sérii televizního seriálu Bigbít, a přestože ho oceňoval, zdálo se mu, že tam toho bylo málo o brněnské scéně. A tak si k Novému roku 1999 dal předsevzetí, že se bude tak asi měsíc nebo dva mapování brněnského rocku věnovat. Trochu se mu to protáhlo – nicméně teď, po dvaceti letech pilné práce, vychází první díl plánované knižní trilogie, který má obsáhnout i čtyřhodinové DVD.

 

Základem jsou podrobné profily rockových souborů ze šedesátých let. Došlo přitom nejen na ty, které se proslavily po celé republice jako Synkopy 61, Vulkán nebo Atlantis. Autor se důkladně věnuje i skupinám lokálním, po nichž zůstaly jen fotografie, historky a sem tam nějaké amatérské nahrávky; třeba první brněnští rock’n’rolloví průkopníci Slavia Club, skupiny Crazy Boys (nevěděli tehdy, že v Praze existuje skupina stejného jména), The Shakers, The Sparrows a mnohé další. Kdyby teď Jiří Donné Smýkal ve své jedinečné kronikářské práci nezachytil jejich osudy, asi by se na ně úplně zapomnělo.

 

Tu knihu jistě budou s velkým zájmem číst pamětníci brněnského rockového dění, ale myslím, že její dopad by měl být širší. Lze ji určitě doporučit i čtenářům, pro které dosud je většina jmen a událostí, o nichž Donné píše, zcela neznámá. Docela plasticky totiž zachycuje nejen osudy hudebníků, ale i širší dobové souvislosti. V tomto směru je velmi zajímavá už úvodní obecná stať Brno šedesátých let (ovlivněné bigbítem), kde Donné referuje třeba o dobových módách v oblékání, dívčích účesech nebo střídání pracovních a volných sobot.

 

Mezi jednotlivými profily najdeme hlavně muzikanty, avšak objevují se zde i pozoruhodné příběhy nadšenců, kteří se vyskytovali kolem – třeba technika a řidiče Zdeňka Marady, o němž koluje spousta neuvěřitelných historek. Samostatná kapitola je věnována brněnskému Velkému sálu Stadionu Tělocvičné jednoty sokolské, v němž se v průběhu let odehrála řada pamětihodných koncertů. A v barevné příloze pak došlo třeba i na reprodukci dobové kresby, nazvané „Krvavá neděle“ 26. 11. v Liďáku. Kreslíř zde sugestivně zachytil obraz divoké rvačky během vystoupení skupiny Ruby v roce 1961 a doplnil ho textem „Ještě dlouho do noci se po Husovicích ozýval nářek bitých pořadatelů.“

 

 

Indies Happy Trails, 2019

Přidat komentář

1 komentář u „Jiří Donné Smýkal: Big beat šedesátých let v Brně a okolí

  1. Vřele doporučuji k zakoupení.Je to velmi čtivě napsané. Přehledné a zábavné. Dozvěděl jsem se spousty informací, o kterých jsem neměl ani tušení. Ke čtení jsem si pouštěl všechny nahrávky brněnských skupin, které mám v archivu. Viděl jsem fotografie, které mne vrátili do mých sedmnácti let, kdy jsem poprvé viděl Atlantis, Synkopy 61, FGB Stellars. To byly zážitky na celý zbytek života. A to proto, že u nás v Třinci skupiny takhle nehrály. To tehdy byly poznatky. Ještě štěstí, že jsme měli tak tolerantní a přející rodiče. Na rozdíl od jiných.
    Cena za 1. díl je 800 Kč, ale stojí to za to. Jsem nadšen!