Ad hot

O prvních Vánocích po druhé světové se zrodila podivuhodná tradice. Jejíž následný rozmach a pevnou zakořeněnost ještě ve druhé dekádě dalšího století nemohl nikdo z hudebního průmyslu předvídat. Tehdy totiž vyšel komplet pěti desek na 78 otáček Binga Crosbyho Merry Christmas. Dohromady s následnými modifikacemi, tedy jako elpíčko i CD, se ho prodalo 15 milionů kusů. A singl z něho, White Christmas, drží absolutní primát – 50 milionů. To už nikdo nepřekoná. Ale mezi vánočními LP je na špici Elvis’s Christmas Album (1957), s také už těžko dosažitelnými 19 miliony. A pro leckoho šlo o prvý závan Presleyho uměleckého sestupu. I když pár skvělých věcí ještě udělal.
Také my máme v tomhle ranku rekordmana, Karla Gotta, jehož Vánoce ve zlaté Praze (1969) jsou zase vůbec nejprodávanějším českým albem (600 tisíc). Kategorii běžných vánočních počinů pop- a jazz-zpěváků se ale vymyká, koncepcí, dramaturgií i doprovodem. Jenže kdyby ho tehdy stejně, to jest tytéž písně, také u sv. Týna a s Pražskými madrigalisty, nahrál třeba některý tenorista z Národního, nanejvýš by ho sepsula vážnohudební kritika za podbízivost. A k širšímu publiku by deska vůbec nedoputovala. Však Gott z ní také zní spíš jako nějaký Bocelliho předchůdce. Trochu klasicky, ale zas ne moc. Pro co nejvíc lidí.
Ale zpět. Po Crosbyho veleúspěchu přišla, jak jinak, další vánoční alba, a na konci každého roku znova. Dnes jich musí být stovky, spíš tisícovky. Nejvíc z USA. V drtivé většině těžko skousnutelných. Už proto, že se na nich melou stejné songy. Ale Američané to asi tak neberou. A nevadí jim slyšet osmdesátou třetí verzi Ring The Bells, aniž by u sváteční tabule někomu omlátili krocana o hlavu.
Jsou ovšem výjimky, byť spíš čestné. Z nedávné doby namátkou Sting, který našel řešení nikoli vánočním, ale zimním albem If On A Winter’s Night (2009), náladou velmi anglickým, svým způsobem folklorním, do minulosti se ale dnešníma očima ohlížejícím. A letos? Prozatím jasně vede The Beautiful Day, výborné, vkusné a nápadité dílko Kurta Ellinga. Klobouk dolů.
A ještě: hrdina tohoto čísla UNI vánoční desku, jak lze očekávat, na kontě nemá. Možná ale jen proto, že k ní nedostal žádný nosný nápad Gil Evans. Škoda.

Přidat komentář