Romanovská Tichý Hrubý: Bylo to právě

Příběh nečekaného vzniku tria, zaměřeného především na improvizovanou hudbu, je popsán v recenzi prvního alba Romanovská, Tichý, HrubýUNI 6/2018. Po dalších dvou letech lze potvrdit, že Jiná hudba pro kocoura Vavřince inspirovala ještě trvalejší spolupráci, než se dalo reálně očekávat. Jistě pomohla psychická podpora „zvenčí“. Vždy . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

TOMÁŠ LIŠKA & INVISIBLE WORLD: Hope

Album Hope prodělalo obtížnou cestu na svět. Nejdříve se mělo objevit loni na podzim u prestižního německého labelu Glitterbeat. Po nečekané změně firemní dramaturgie a po rozhodnutí Tomáše Lišky pustit desku ven po vlastní ose, posunula jarní datum vydání virová polízanice. Na radostné a živelné muzice se ovšem žádné porodní bolesti nepodepsaly. Možná jde dokonce o zatím nejlepší Liškovu autorskou kolekci.

„Objevil jsem s . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

ČLOVĚK KRVE: V kuchyni

Talentovaný písničkář Jan Senft aka Člověk krve je dalším, jehož debutové album vyšlo na relativně nové značce Divnosti, ze které se pozvolna stává spolehlivý ukazatel čerstvých a nápaditých interpretů. Původně akustické skladby dostaly během nahrávání v produkci Tomáše Tkáče svěží a hudebně současnou podobu přelévající se mezi folkrockem a indie folkem a vedle varhan či houslí zde zazní i důrazná rytmika. Výsledkem je výrazná a . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Indican

Hlavní osobností nedávno vzniklé kapely Indican, vyznačující se zamyšlenou melancholickou hudbou, je zpěvák Jiří Jirák, známý ze skupin Two Men a Nylon Jail. Složení skupiny je proměnlivé. Na prvním koncertu, který proběhl v rámci Dnů evropského dědictví ve spojení s Moravskou filharmonií Olomouc, se podíleli kytarista Tomáš Velzel, baskytarista Filip Lorenc, pianistka Alena Pohlová a bubenice Klára Böhm. V jakém složení bude kapela pokračovat, se teprve vyvrbí. Indican zat . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Mejdan s Three Lobed Recordings

Američan Cory Rayborn je mimořádný fanoušek. Přes den právník na plný úvazek, otec od rodiny, se v noci mění v hudebního nadšence, který už dvacet let vydává hudbu na svém labelu Three Lobed recordings. Psychedelický rock Bardo Pond, nové představitele amerického primitivismu jako Jacka Rose nebo Daniela Bachmana, space rockové trubadúry Wooden Wand, avantgardní harfenistku Mary Lattimore nebo vedlejší projekty členů Sonic Youth nebo Yo La Tengo. Více než 140 nosičů různých stopáží hovo . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Opening Performance Orchestra-Emancipace hluku v hudbě není ještě ukončena

Působí ve skrytu, přesto se jim podařilo dosáhnout, především v zahraničí, velkého uznání. Zkoumají hraniční hlukové polohy, a možná i z toho důvodu na spolupráci s nimi kývly takové persony jako Bill Laswell, Reinhold Friedl, Blixa Bargeld nebo Iggy Pop. Právě spolupráce s těmito výraznými jmény uvedla domácí sedmičlenné těleso v širší povědomí. V souvislosti s vydáním alba The Acid Lands na prestižním nezávislém . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Povodí Ohře: Dům po Němcích? Samozřejmost.

Poněkud zvířecí řev Povodí Ohře, který otevírá každý z koncertů západočeské pětice, se ozve i na počátku druhého alba Dva trámy na kříž, vydaného v listopadu u relativně mladé značky s úsměvným názvem Naše desky. S eponymním debutem „chlapi z Povodí Ohře“, jak se sami titulují, získali několik nominací na album roku (v cenách Vinyla se i podařilo ji proměnit), další studiová nahr . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Rád píšu písničky na tělo

Petr Ostrouchov je v současné době jednou z nejpozoruhodnějších osobností české hudební scény. Multiinstrumentalista, kapelník skupiny Blue Shadows, všestranný producent, skladatel, autor filmové hudby, majitel enormně prestižního, dnes už nejen jazzového vydavatelství Animal Music. Násobný držitel a nominant různých ocenění v hudební i filmové branži. A to nemluvíme o jeho právnické profesi, v níž je jedním z nejrespektovanějších odborníků na autorské právo. Letošní rok byl pro Petra Ostrouchova hodně úspěšný. V jeho první polovin . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu