Autoři

Brikcius Eugen

Brikcius Eugen
Výtvarník, básník, prozaik a esejista píšící rovněž latinsky, mystifikátor a filosof Eugen Brikcius se narodil v roce 1942. Na konci šedesátých let pořádal happeningy, v sedmdesátých letech se živil jako výtvarník ve svobodném povolání.V 70. letech byl osm měsíců vězněn za hanobení Sovětského svazu, v roce 1976 podepsal prohlášení Charta 77 a v lednu 1980 se z politických důvodů vystěhoval do Rakouska. Dnes je ve svobodném povolání a žije mezi Prahou a Vídní. Po roce 1990 navázal na své happeningy organizováním „konceptuálních akcí“, se svou ženou Zuzanou pořádá v Praze každoročně Literární výlety a od roku 2007 pouliční plakátové výstavy slovem i obrazem. Je členem mezinárodního PEN klubu.

Bystrov Michal

Bystrov Michal
Michal Bystrov je český novinář, písničkář, spisovatel, básník a překladatel. S jeho články se můžete setkávat na stránkách časopisů Reflex, Rock & All, Reportér a Headliner. Od roku 1999 publikoval stovky recenzí, portrétů, rozhovorů a reportáží v Lidových a Hospodářských novinách, Deníku, Respektu, Českém rozhlase atd. Překládá životopisy hudebníků, pátrá po vzniku starých zlidovělých skladeb – viz rubrika v magazínu UNI a stejnojmenná úspěšná trilogie Příběhy písní. V magazínu UNI se v rubrice Hvězdy v polostínu věnuje méně známým písničkářům a hudební historii.

Cseres Josef

Cseres Josef
Multimediální umělec a muzikolog slovenského původu. V roce 1990, společně s Milanem Adamčiakem, spoluzakládal organizaci SNEH (Society for Non-tradiční hudby), jejímž cílem bylo zdokumentovat intermediální scénu na Slovensku a která také pořádala alternativní hudební festival Sound Off (1995–2002). V témže roce také spolupracoval s řadou českých umělců (David Šubík, Zdenek Plachý, Marian Palla, Miloš Štědroň, atd.) na vytvoření střediska experimentální kultury v Brně, Skleněná louka. V roce 1997 se stal ředitelem Rosenberg muzea na Slovensku, které bylo vytvořeno na základě konceptu Jona Rose, spolupracuje s prestižním, maďarským magazínem o umění, založil sdružení K2IC zaměřené na intermediální tvorbu.

Dorůžka Petr

Dorůžka Petr
Petr Dorůžka píše o hudbě od 60. let, napsal biografii Šuplík plný Zappy a sestavil a přispěl k antologii Hudba na pomezí. Stejnojmenný pravidelný rozhlasový pořad připravuje od roku 1988, jeho zaměření se od experimentálního rocku, soudobé hudby i jazzu přesunulo k world music, které se Petr Dorůžka intezivně věnuje od 90. let. Vedle tuzemských časopisů jeho články otiskly např v Music Works (Kanada), Dirty Linen (USA), fRoots (Anglie), Trad’ Magazine (Francie), Folk Michel, Folker (Německo) a World Music Magazine (Itálie).

Justoň Zdeněk

Studoval ekonomii v Praze, Nancy a Compiègne, ale posledních čtyřicet let se zabývá sociální a kulturní antropologií. V roce 1981 napsal pro Jazzovou sekci knihu Hudba přírodních národů, kde inovativním způsobem popsal úlohu hudby a tance v hrách, obřadech a mýtech původních obyvatel Afriky, Austrálie a Ameriky (druhé vydání vyšlo v nakladatelství Dauphin 1996),  jeho zatím poslední publikací byla Ekonomie přírodních národů (Dauphin 2012). Deset let učil ekonomickou antropologii a kurz Svět očima Lévi-Strausse na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od devadesátých let minulého století publikoval řadu antropologických esejů v kulturní revue Analogon, z nichž některé rovněž vyšly knižně, v rubrice Skryté zkušenosti Magazínu UNI publikuje antropologické portréty různých osobností spojených s touto vědou.

Kocábek Antonín

Kocábek Antonín
Antonín Kocábek spolupracoval např. s hudebním měsíčníkem Rock & Pop, musicserver.cz, periodiky Nový prostor, 14, Babylon, TimeIn, přispíval i na další hudební servery, jako I-music.cz, CRo-Radium, Muzikus.cz, FreeMusic.cz, Musicserver.cz, Part.cz, Musiczone.cz. Byl redaktorem Lidových novin (2009) a časopisu Týden (2009-2015) a od roku 1993 je členem vysílacího týmu Radia 1, kde mj. připravuje domácí hitparádu Velká sedma. V kulturním magazínu UNI se zaměřuje zejména na současnou českou hudební scénu, např. rubrika Z přízemí.

Konrád Ondřej

Konrád Ondřej
Hudební ale i politický publicista, zpěvák a hráč na foukací harmoniku. V roce 1978 se podílel na debutovém albu skupiny Pražský výběr Žízeň. V osmdesátých letech byl členem skupiny Blues Band Luboše Andršta. Hrával také s Ivanem Hlasem. Byl redaktorem časopisu Melodie a v roce 1990 jedním ze zakladatelů časopisu Rock & Pop. V letech 1995–2003 spolu s Michalem Pavlíčkem tvůrcem pořadu Na Kloboučku. Spolu s Vojtěchem Lindaurem je spoluautorem knihy Bigbít z roku 2001. V současné době je členem skupiny Blues Session.

Kopáč Radim

Kopáč Radim
Literární a výtvarný kritik, editor a redaktor. Narozen 1976 v Praze. Absolvoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK. Je zaměstnancem oddělení literatury a knihoven Ministerstva kultury ČR. Vydal řadu knih, naposledy Na okraj (2012), Nevěstince a nevěstky (2013; s J. Schwarzem), Ivana Lomová (2013; s V. Pivovarovem, M. Slavickou a K. Tučkovou), Ve sladké tísni klína (2016; s J. Schwarzem a J. Šofarem) a Punk je mrtvý – a kdo ne? (2016; s P. Sojkou).  

Kouřil Vladimír

Kouřil Vladimír
Jazzový publicista,  od 1972 byl členem a aktivistou Jazzové sekce Svazu hudebníků ČSR. Publikoval v  materiálech Jazzové sekce (Bulletin JAZZ, Zpravodaj 43-10-88), podílel se na organizaci Pražských jazzových dnů Jazzové sekce 1974-1981, byl dopisovatelem časopisu Jazz Forum International Jazz Federation. V roce 1986 byl zatčen s celým výborem Jazzové sekce, odsouzen na 10 měsíců nepodmíněně byl s ostatními členy výboru soudně rehabilitován. V současné době pravidelně  spolupracuje s Českým rozhlasem Vltava.

Procházka Petr

Autor knih Indiánská kniha mrtvých (2004), Tanec slunce, krvavý rituál síly a posvátné bolesti (2006) a Posvátná místa Severní Ameriky (2008). Natočil mj. autorský dokument o severoamerických Indiánech To The Place Of Origin (K místu počátku, 1994), oceněný mnoha festivalovými cenami. Je dramaturgem, scenáristou a režisérem řady TV pořadů a dokumentů. Přednáší o nezávislém filmu a indiánské tématice. Nadále se intenzivně zabývá studiem severoamerických Indiánů, způsobu „jiného" myšlení a psychologií vědomého a nevědomého jednání člověka.

Polívka Tomáš S.

Polívka Tomáš S.
Hudební publicista, hudebník, cestovatel a fotograf. V současné době přispívá kromě magazínu UNI do Lidových novin, měsíčníků Harmonie a Rock & All a na web stanice Český rozhlas Jazz. Cestuje nejen za hudbou, projel řadu afrických zemí, Blízký východ, Indonésii, Indočínu, Indii, Čínu a část Latinské Ameriky, nahlédl také do Antarktidy a na Sibiř. V 90. letech se živil jako muzikant, mj. člen skupiny Domácí kapela, vydal sólové album Stíny do ticha. Je garantem Žánrových cen Anděl v kategoriích Jazz & Blues a World Music. Uspořádal tři výstavy fotografií s hudební i cestovatelskou tematikou.