Autoři

Brikcius Eugen

Brikcius Eugen
Výtvarník, básník, prozaik a esejista píšící rovněž latinsky, mystifikátor a filosof Eugen Brikcius se narodil v roce 1942. Na konci šedesátých let pořádal happeningy, v sedmdesátých letech se živil jako výtvarník ve svobodném povolání.V 70. letech byl osm měsíců vězněn za hanobení Sovětského svazu, v roce 1976 podepsal prohlášení Charta 77 a v lednu 1980 se z politických důvodů vystěhoval do Rakouska. Dnes je ve svobodném povolání a žije mezi Prahou a Vídní. Po roce 1990 navázal na své happeningy organizováním „konceptuálních akcí“, se svou ženou Zuzanou pořádá v Praze každoročně Literární výlety a od roku 2007 pouliční plakátové výstavy slovem i obrazem. Je členem mezinárodního PEN klubu.

Bystrov Michal

Bystrov Michal
Michal Bystrov je český novinář, písničkář, spisovatel, básník a překladatel. S jeho články se můžete setkávat na stránkách časopisů Reflex, Rock & All, Reportér a Headliner. Od roku 1999 publikoval stovky recenzí, portrétů, rozhovorů a reportáží v Lidových a Hospodářských novinách, Deníku, Respektu, Českém rozhlase atd. Překládá životopisy hudebníků, pátrá po vzniku starých zlidovělých skladeb – viz rubrika v magazínu UNI a stejnojmenná úspěšná trilogie Příběhy písní. V magazínu UNI se v rubrice Hvězdy v polostínu věnuje méně známým písničkářům a hudební historii.

Cseres Josef

Cseres Josef
Multimediální umělec a muzikolog slovenského původu. V roce 1990, společně s Milanem Adamčiakem, spoluzakládal organizaci SNEH (Society for Non-tradiční hudby), jejímž cílem bylo zdokumentovat intermediální scénu na Slovensku a která také pořádala alternativní hudební festival Sound Off (1995–2002). V témže roce také spolupracoval s řadou českých umělců (David Šubík, Zdenek Plachý, Marian Palla, Miloš Štědroň, atd.) na vytvoření střediska experimentální kultury v Brně, Skleněná louka. V roce 1997 se stal ředitelem Rosenberg muzea na Slovensku, které bylo vytvořeno na základě konceptu Jona Rose, spolupracuje s prestižním, maďarským magazínem o umění, založil sdružení K2IC zaměřené na intermediální tvorbu.

Dorůžka Petr

Dorůžka Petr
Petr Dorůžka píše o hudbě od 60. let, napsal biografii Šuplík plný Zappy a sestavil a přispěl k antologii Hudba na pomezí. Stejnojmenný pravidelný rozhlasový pořad připravuje od roku 1988, jeho zaměření se od experimentálního rocku, soudobé hudby i jazzu přesunulo k world music, které se Petr Dorůžka intezivně věnuje od 90. let. Vedle tuzemských časopisů jeho články otiskly např v Music Works (Kanada), Dirty Linen (USA), fRoots (Anglie), Trad’ Magazine (Francie), Folk Michel, Folker (Německo) a World Music Magazine (Itálie).

Justoň Zdeněk

Studoval ekonomii v Praze, Nancy a Compiègne, ale posledních čtyřicet let se zabývá sociální a kulturní antropologií. V roce 1981 napsal pro Jazzovou sekci knihu Hudba přírodních národů, kde inovativním způsobem popsal úlohu hudby a tance v hrách, obřadech a mýtech původních obyvatel Afriky, Austrálie a Ameriky (druhé vydání vyšlo v nakladatelství Dauphin 1996),  jeho zatím poslední publikací byla Ekonomie přírodních národů (Dauphin 2012). Deset let učil ekonomickou antropologii a kurz Svět očima Lévi-Strausse na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od devadesátých let minulého století publikoval řadu antropologických esejů v kulturní revue Analogon, z nichž některé rovněž vyšly knižně, v rubrice Skryté zkušenosti Magazínu UNI publikuje antropologické portréty různých osobností spojených s touto vědou.

Kocábek Antonín

Kocábek Antonín
Antonín Kocábek spolupracoval např. s hudebním měsíčníkem Rock & Pop, musicserver.cz, periodiky Nový prostor, 14, Babylon, TimeIn, přispíval i na další hudební servery, jako I-music.cz, CRo-Radium, Muzikus.cz, FreeMusic.cz, Musicserver.cz, Part.cz, Musiczone.cz. Byl redaktorem Lidových novin (2009) a časopisu Týden (2009-2015) a od roku 1993 je členem vysílacího týmu Radia 1, kde mj. připravuje domácí hitparádu Velká sedma. V kulturním magazínu UNI se zaměřuje zejména na současnou českou hudební scénu, např. rubrika Z přízemí.

Konrád Ondřej

Konrád Ondřej
Hudební ale i politický publicista, zpěvák a hráč na foukací harmoniku. V roce 1978 se podílel na debutovém albu skupiny Pražský výběr Žízeň. V osmdesátých letech byl členem skupiny Blues Band Luboše Andršta. Hrával také s Ivanem Hlasem. Byl redaktorem časopisu Melodie a v roce 1990 jedním ze zakladatelů časopisu Rock & Pop. V letech 1995–2003 spolu s Michalem Pavlíčkem tvůrcem pořadu Na Kloboučku. Spolu s Vojtěchem Lindaurem je spoluautorem knihy Bigbít z roku 2001. V současné době je členem skupiny Blues Session.

Kopáč Radim

Kopáč Radim
Literární a výtvarný kritik, editor a redaktor. Narozen 1976 v Praze. Absolvoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK. Je zaměstnancem oddělení literatury a knihoven Ministerstva kultury ČR. Vydal řadu knih, naposledy Na okraj (2012), Nevěstince a nevěstky (2013; s J. Schwarzem), Ivana Lomová (2013; s V. Pivovarovem, M. Slavickou a K. Tučkovou), Ve sladké tísni klína (2016; s J. Schwarzem a J. Šofarem) a Punk je mrtvý – a kdo ne? (2016; s P. Sojkou).  

Kouřil Vladimír

Kouřil Vladimír
Jazzový publicista,  od 1972 byl členem a aktivistou Jazzové sekce Svazu hudebníků ČSR. Publikoval v  materiálech Jazzové sekce (Bulletin JAZZ, Zpravodaj 43-10-88), podílel se na organizaci Pražských jazzových dnů Jazzové sekce 1974-1981, byl dopisovatelem časopisu Jazz Forum International Jazz Federation. V roce 1986 byl zatčen s celým výborem Jazzové sekce, odsouzen na 10 měsíců nepodmíněně byl s ostatními členy výboru soudně rehabilitován. V současné době pravidelně  spolupracuje s Českým rozhlasem Vltava.

Toman Marek

Toman Marek
Básník a prozaik Marek Toman pracoval po studiu filozofie na Filozofické fakultě UK v Praze v letech 1992–1997 v literární redakci Českého rozhlasu a od roku 1998 působí na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Od roku 2000 je pracovníkem velvyslanectví v estonském Tallinu. Verše, překlady, eseje a recenze publikoval časopisecky i ve formě rozhlasových pořadů. Z irštiny přeložil básně Richarda Kearneyho, které knižně vyšly ve svazcích Hra s vodou (1996) a Samův pád (1999). Přeložil rovněž prózu Adolfa Hermanna Mých prvních pět životů (2000). Edičně připravil pro nakladatelství Torst výbor z díla Jiřího Daniela Mé myšlenky se velice nepodobají dýmu (1998). Pod pseudonymem Pavel Torch vydal prózu Zvláštní význam palačinek (2004).

Procházka Petr

Procházka Petr
Autor knih Indiánská kniha mrtvých (2004), Tanec slunce, krvavý rituál síly a posvátné bolesti (2006) a Posvátná místa Severní Ameriky (2008). Natočil mj. autorský dokument o severoamerických Indiánech To The Place Of Origin (K místu počátku, 1994), oceněný mnoha festivalovými cenami. Je dramaturgem, scenáristou a režisérem řady TV pořadů a dokumentů. Přednáší o nezávislém filmu a indiánské tématice. Nadále se intenzivně zabývá studiem severoamerických Indiánů, způsobu „jiného" myšlení a psychologií vědomého a nevědomého jednání člověka.

Polívka Tomáš S.

Polívka Tomáš S.
Hudební publicista, hudebník, cestovatel a fotograf. V současné době přispívá kromě magazínu UNI do Lidových novin, měsíčníků Harmonie a Rock & All a na web stanice Český rozhlas Jazz. Cestuje nejen za hudbou, projel řadu afrických zemí, Blízký východ, Indonésii, Indočínu, Indii, Čínu a část Latinské Ameriky, nahlédl také do Antarktidy a na Sibiř. V 90. letech se živil jako muzikant, mj. člen skupiny Domácí kapela, vydal sólové album Stíny do ticha.  Uspořádal tři výstavy fotografií s hudební i cestovatelskou tematikou.

Sobotka Jan

Hudební publicista. Do hudebních časopisů píše od roku 1990, svého času byl redaktorem Rock & Popu, aktuálně píše hlavně do magazínu UNI. Bluesový a folklórní badatel, dylanolog. Se svými Broken Harp hraje především venkovská blues, balady a spirituály. Kapela hraje přibližně od roku 2003, kdy vznikla ze společných unplugged setkání Jana Sobotky, Břetislava Olivy a Hoochie Coochie Bandu. V nejrůznějších - ojediněle i mezinárodních - sestavách absolvovali Broken Harp např. festival v Radosticích, Valašský Špalíček, jimramovské Otevřeno, festival Ondřejov, šumperský Blues Alive a dylanologická setkání Zimmerman F rei.