Opening Performance Orchestra-Emancipace hluku v hudbě není ještě ukončena

Působí ve skrytu, přesto se jim podařilo dosáhnout, především v zahraničí, velkého uznání. Zkoumají hraniční hlukové polohy, a možná i z toho důvodu na spolupráci s nimi kývly takové persony jako Bill Laswell, Reinhold Friedl, Blixa Bargeld nebo Iggy Pop. Právě spolupráce s těmito výraznými jmény uvedla domácí sedmičlenné těleso v širší povědomí. V souvislosti s vydáním alba The Acid Lands na prestižním nezávislém . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Povodí Ohře: Dům po Němcích? Samozřejmost.

Poněkud zvířecí řev Povodí Ohře, který otevírá každý z koncertů západočeské pětice, se ozve i na počátku druhého alba Dva trámy na kříž, vydaného v listopadu u relativně mladé značky s úsměvným názvem Naše desky. S eponymním debutem „chlapi z Povodí Ohře“, jak se sami titulují, získali několik nominací na album roku (v cenách Vinyla se i podařilo ji proměnit), další studiová nahr . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Rád píšu písničky na tělo

Petr Ostrouchov je v současné době jednou z nejpozoruhodnějších osobností české hudební scény. Multiinstrumentalista, kapelník skupiny Blue Shadows, všestranný producent, skladatel, autor filmové hudby, majitel enormně prestižního, dnes už nejen jazzového vydavatelství Animal Music. Násobný držitel a nominant různých ocenění v hudební i filmové branži. A to nemluvíme o jeho právnické profesi, v níž je jedním z nejrespektovanějších odborníků na autorské právo. Letošní rok byl pro Petra Ostrouchova hodně úspěšný. V jeho první polovin . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Rozejít se, nebo uvěřit

Robert Křesťan a Druhá tráva konečně přerušili dlouhý albový půst. Původně mělo vzniknout dokonce dvojalbum. Jeden disk by obsahoval přepracování písní interpretů, kteří zpěváka zásadně ovlivnili, druhý autorské skladby. Nakonec kvůli známým okolnostem, které na čas znemožnily natáčení a část písní zůstala nedokončena, vyjdou dvě desky postupně. A bez onoho striktního dramaturgického dělítka. Titul nazvaný jednoduše Díl prvn

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Hluboké ponory a cesta ke světlu

Producentovi a vydavateli Petru Ostrouchovovi se před dvěma roky podařilo soustředit na prkna divadla Archa skutečnou muzikantskou elitu. Osobnosti jako Dorota Barová, Oskar Török, Marcel Bárta, Beata Hlavenková, Jiří Slavík nebo Marian Friedl doprovázely Dagmar Voňkovou, jednu z nejpozoruhodnějších osobností naší písničkářské scény. Spojení tvůrkyně-solitérky, slavící tehdy sedmdesáté narozeniny, s komorním orchestrem o generaci mladších kolegů dopadlo na výbornou, a je proto naprosto pochopitelné, že záznam jedinečného koncertu . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Gwenifer Raymond–Příliš militantní kytaristka

Kytaristka z velšského Cardiffu byla velmi výrazným zpestřením dramarurgie šumperského Blues Alive 2019. Především tím, že reprezentovala u nás prakticky neznámou kategorii americké primitivní kytary. Tedy ani děvče brnkající ke tklivým veršíkům, ani rebelská svéhlavička. Více než cokoliv jiného je to osobitá muzikantka s hlubokým respektem k bluesovým a horalským praotcům. Nikoliv náhodou proto rozhovor začal zcela neformálně nad krabicí letitých elpíček z produkce Document Records ve festivalovém . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Marcia Ball: Když mají kapelu tihle odrbanci, my můžeme taky

Pianistka a zpěvačka Marcia Ball se narodila v Texasu a vyrůstala v Louisianě – sama definuje svůj styl jako Gulf Coast rhythm & blues. Zdařilý rozhovor Daniela Konráda s ní byl před lety publikován v časopise Crossroads, a proto jsme se před jejím loňským vystoupením na šumperském festivalu Blues Alive snažili tentokrát vést řeči hlavně kolem piana, pianistů a zážitků z hudební scény posledních padesáti let jak . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Watermelon Slim–Blues o práci, smrti a revoluci

Bostonský rodák Watermelon Slim, vlastním jménem William P. Homans III, je ročník 1949. Vystudoval historii a žurnalistiku, zúčastnil se války ve Vietnamu, živil se jako pěstitel melounů (odtud jeho přezdívka) a jako řidič kamionu. Má tedy pořádně odžito, a i proto jsou jeho bluesové písně ryzí a důvěryhodné. Následující rozhovor vznikl v Šumperku před hudebníkovým vystoupením na festivalu Blues Alive.

Vystudoval jste historii a žurnalistiku. Vnímáte to . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Transparentní spiklenectví – Evropský žebříček world music bude mít centrálu v Brně

Dva kmenoví autoři UNI odpovídají a třetí jim pokládá otázky. Dost divná situace, nicméně mimořádně významná událost si to vyžádala: centrála prestižního Evropského žebříčku world music se totiž z Berlína stěhuje do brněnského rádia Proglas a vedení se od prosince ujímá jeho dramaturg Milan Tesař, střídající na tomto postu po třiceti letech zakladatele Johannese Theurera, který odchází do důchodu.

Zatímco Petr Dorůžka patří ke . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Občasně bláznivé harmonie Krajiny Ró

Jarní anonymně publikovaný singl Ječmen a pšenice šelestivě napovídal, co podzimně vybarvené album Hotel Blázen potvrzuje. Prorostením ztepilého kořene Jablkoně do žlučově-kamenité, leč výživné půdy The Bladderstones vzniklo cosi vzácného. Symbióza svébytných organismů, kapela Krajina Ró. K rozhovoru s kytaristou Tomášem Frolíkem a pestrou eminencí Michalem Němcem, která dle vlastních slov „chce stát v pozadí“, ale naštěstí je i tak nepřehlédnutelná, jsme se nesetkali v salónku hotelu Blázen. Stihli . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu