AD hot

Na kraji 90. let otiskly Lidové noviny rozhořčený čtenářský dopis, který se pozastavoval nad tím, jak během česko-slovenského handrkování řekl Vladimír Mečiar, že „každá palica má dva konce“, a to je hrůza, ne? Předseda bratislavské vlády na nás s palicí? Aniž bych se však měl chuť kdykoli Vlada, krycím jménem Doktor, zastávat, v bratrské řeči je palica, aspoň v užitém oboujazyčném úsloví, také jenom prachobyčejná hůl. Zatímco česká palice, příslušně tvrdá, že, náčiním k hrubému zatloukání nebo dokonce porážení dobytka. Snad vyvstalým nevědomému pisateli před krhavým zrakem. Zrovna elegantní to od zakladatele HZDS jistě nebylo. Ale jateční palici asi přece jen nemyslel. Pisatel dopisu i službu konající redaktor se měli prostě napřed kouknout do slovníku.
Nedávno zase na sjezdu ČSSD chtěl zakrátko poté zvolený prvý místopředseda Jiří Zimola vtipně demonstrovat, jak podle něho nahlíží bývalé vedení na budoucnost strany tím, že si během projevu nasadil na nos růžové brýle. Ale nikoli s růžovými skly (ta byla černá, proti slunci), nýbrž s růžovými obroučkami! Čímž musel potěšit příslušníky čtyřprocentní menšiny mezi delegáty. Pokud seděli dva takoví vedle sebe, jejich dlaně se nejspíš pod stolem protkly a rty nehlasně zaševelily: „příteli“. Jak se sociální demokraté přece odjakživa oslovují.
Až dost se sekl i prezident v televizním rozhovoru, když přišlo na migrantské téma. Jako příklad uvedl pohádku o Smolíčkovi. Který podle něho jen pootevřel dvířka Jezinkám a šup, hned se definitivně nakvartýrovaly. A přesně to by se nám prý mohlo s uprchlíky také stát. Jezinky ovšem, jak každý vyjma Miloše Zemana ví, troubelínského Smolíčka unesly. Z jelena měly strašlivou hrůzu a ani by je nenapadlo vetřít se mu do obydlí. Tak v čem je to podobenství? Hrozí nám snad zavlečení do Sýrie? To by, pravda, bylo alarmující.
No nic. Ponechám stranou, že na TV Barrandov prezidenta zpovídající pan Soukup mluvil dokonce o Jezinkách a bezinkách, což už je totální halucinace. Jde o český převod titulu broadwayské černé komedie (Arsenic and Old Lace) se dvěma travičskými tetami. Ale co je holt ztraceno v překladu, v apatyce nekoupíš. Totiž arsenik možná ano.

Na kraji 90. let otiskly Lidové noviny rozhořčený čten . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář