Ad hot

V 90. letech jsem, marně ovšem, říkával dokola redaktorům všeobecných periodik a podobně, jaká je ostuda, že se v české společnosti tak málo ví o krajanech, kteří se fantasticky prosadili mezi absolutní jazzovou elitou světa. Zatímco z řady mnohem méně úspěšných lidí v jiných oborech se média mohou pominout. Připomnělo mi to nedávné album Michaela Frankse Music In My Head, kde, byť jen v jednom songu, hraje na tenora Karel Růžička. S Franksem, který má vždycky ve studiu extratřídní muzikanty, vystupuje už pár roků, do nedávna v roli náhradníka, než povýšil na stálého člena. A je pěkné, že mu legenda Franks (jinak na desce hrají na saxy Eric Marienthal a Bob Mintzer), dal prostor v písni Bebop Headshop, týkající se jazzu.

I když to Kája zatím nedotáhl tak vysoko jako kdysi Miroslav Vitouš, Jan Hammer a Jiří George Mráz, tedy na totální špičku, stejně jde o radostnou událost. Jako jí byl předloni podíl Ondřeje Pivce na CD Take Me To The Alley Gregoryho Portera a následné angažmá do širší verze zpěvákovy skupiny.

Když je řeč o Češích v říši jazzových divů, třeba uvést, že po dlouhých letech mlčení vydává v druhé půli července album zmíněný Jan Hammer. Má název Seasons Pt. 1, a těžko říci, co bude obsahovat. Protagonista do tiskové zprávy jen řekl, že mu v hlavě už pár let bzučí nová hudba, a teď jí je prý víc, než na jednu desku. Snad proto číslovka v titulu. Připomínajícím ovšem také TV seriály. A jak známo, Hammer je autorem hudby k ve své době ohromně úspěšnému Miami Vice. Což mu roku 1985 vyneslo dvě Grammy. A singl s titulkovou instrumentálkou byl tehdy No. 1 na žebříčku.

Že se Hammer probral z hibernace signalizovala aktivní účast při oslavě padesátiletí Jeffa Becka na hudební scéně v srpnu 2016. Viz 2DVD Jeff Beck Live At The Hollywood Bowl, kde někdejší člen Mahavishnu Orchestra hraje ve skvělé formě a viditelně rozradován v řadě skladeb (tři napsal). Čímž oživil úžasné časy, které s Beckem trávil (figuruje na celkem šesti jeho LP). Geniální kytarista se ho v posledních letech opakovaně pokoušel vykouřit z nory. A jak patrno, nakonec uspěl. Teď k tomu přibývá dokonce Janova deska. Nakonec ještě přijede koncertovat do Čech. I s Jeffem. To by byl happy end!

 

 

Přidat komentář