Čáry zvuky: Not the music, Yukimura, PFNO

Koncertní série „Berlín–Praha–Vídeň 2017“ se snaží o dlouhodobou podporu spolupráce mezi etablovanými zahraničními a místními uměleckými komunitami s cílem výrazněji zapojit českou i slovenskou scénu do mezinárodního kontextu.
V nejbližším pokračování, které se odehraje 30. dubna v žižkovském Punctu se můžeme těšit na Not The Music – projekt ve kterém působí kanaďani Éric Normand a Phillipe Lauzier, neboli baskytara plus šroťák a basklarinet či sopránsaxofon, kteří vytvářejí zvukové prostředí, jež se zpočátku zdá být jasné a přehledné jako stránka textu, která zrovna vyjela z kopírky. Stačí však jeden pozornější pohled, abychom si všimli, že už na druhém řádku se v jednotlivých literách začínají objevovat vlasové trhliny. A to je to nejmenší. Nejednotné řádkování a různé velikosti a typy písem napříč větami, ale i jednotlivými slovy vypadají vlastně přirozeně a poklidně jako třeba odpolední průvan z okna, které jsme právě otevřeli, abychom z kuchyně vyvětrali cigarety. Textura ustanovovaná tak trpělivě, až je skoro s podivem, s jakou zdánlivou ledabylostí je vzápětí odmítnuta. Hrudky zpečeného inkoustu na konci stránky se potom zdají být vlastně docela v pořádku, což ostatně platí i pro špínu za nehty – ráno tam ještě nebyla.

Doplní je jihočeská skupina Psychedelický flákač na odstřel, která stále potvrzuje zanícení amatérů. I když se jejich písně sesouvají jako hrady z písku, staví je zas a zas. Po patnácti letech existence je obsazení stejné jako na začátku – dva stojí, dva sedí – a struktura hudby má podobu sněhové koule: bez jednoho nezačnou ostatní a stopy hlasu, bicích, dechů, basy a kytary se přes sebe nevrství, nýbrž se na sebe nabalují. Hlazení, vztek a stud v různých dávkách a kombinacích. Ideální pro ty, kteří se dáví a milují současně. Prostě písničky – akorát se v nich nezpívá.

O “otevření večera” se  postará producent, promotér, zakladatel studia Mustakillah Sound a zasadního českého dubového labelu United Forces of Dub – legendární Yukimura, který si připravil speciálně pro tento večer zvukovou koláž pro tři gramofony.

FB Event: Čáry zvuky: Not the music, Yukimura, PFNO

Přidat komentář