Nová výstava s názvem Transfigurace představí tvorbu mladých současných umělců se zaměřením na zkoumání účinků současných ekonomických, environmentálních a sociálních podmínek ve vztahu k lidskému tělu. Své práce zde vystaví autor Jan Matýsek, Marcela Putnová a Vell Sv. Vybraná díla zkoumají aktuální proměny, péči a fyzickou podstatu člověka, přičemž reflektují lidské tělo v rozšířeném kontextu a naznačují, kam až mohou jeho transformace ve 21. století dosahovat. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 28. listopadu od 18 hodin za účasti autorů a kurátorů. Dvouměsíční trvání výstavy doplní program zahrnující komentované prohlídky a galerijní animace.
Galerie Na Věky na Smíchově uzavírá svůj výstavní cyklus (Ne)viditelná ruka péče, věnovaný péči o všechny existence. Galerie během loňského a letošního roku představila pět výstav: Duše míní, člověk činí; I když vím, že hořím, něco mě zebe; Prociť komunity; Bližní a A přece se točí? – děl od mladých umělců a umělkyň současné české vizuální scény. Cyklus nyní završuje šestá výstava Transfigurace na téma péče o tělo a vrací se na začátek výstavního cyklu, k člověku a symbolicky navazuje na první výstavu, která se zaměřovala na psychické zdraví. Poslední výstava se však více zaměřuje na fyzické zdraví a reflektuje možnosti lidské entity. Tělo jakožto fenomén a práce s ním do dějin umění neodmyslitelně patří. Evolucí proměněné lidské tělo je dnes chápáno jako umělecké médium s cílem dosáhnout společenských a genderových změn, proto je objektem zájmu mnoha umělců a umělkyň. Umění 20. století uvolnila tělo ze zarytých či vyčerpaných konvencí a v návaznosti na to, není již na tělo nahlíženo jako na objekt zájmu či přivlastnění, ale jako na performativní materii, která bývá aktualizována.
Jan Matýsek (1994) vystudoval scénografii u Jany Prekové na brněnské JAMU a magisterský titul dokončil na AVU v ateliéru Anny Daučíkové, posléze u Kateřiny Olivové a Dariny Alster. Vytváří objekty a videa, ve kterých se zaměřuje na současné proměny genderu a environmentu. Svými díly vypráví příběhy o nenávratných ekologických katastrofách, z nichž se rodí nová existence s novou podobou oscilující mezi životem a erotickým snem. Marcela Putnová (1997) vystudovala ateliér Kresby na AVU pod vedením Jiřího Petrboka. Autorka se ve svých obrazech velikosti malých či velkých formátů věnuje popisu reality a člověka, pátráním v paměti seznamuje s historickými i současnými aspekty naší společnosti bohaté na kulturní znaky, archetypy a symboly. Vell SV (1996) studuje v ateliéru Nových médií II na AVU u Kateřiny Olivové a Dariny Alster. V její převážně performativní a video tvorbě systematicky zkoumá význam slova konformita, nejčastěji skrze japonskou techniku shibari. Spolupracuje s řadou dalších tanečníků, hudebníků či jiných umělců, kteří jsou jejími múzami.
Šestou výstavu zahájíme ve čtvrtek 28. listopadu 2024 od 18 hodin v Galerii Na Věky v Komunitním prostoru Smíchov za účasti umělce Jana Matýska, Marcely Putnové a Vell Sv. Výstavu bude možné navštívit od 29. 11. do 30. 01. 2025.
Komunitní Prostor Smíchov v kostele Evangelické církve Českobratrské na Santošce plně využívá prostory kostela a fary, aby poskytl zázemí nejen sousedům, ale i široké veřejnosti. Nabízí různé aktivity, jako jsou divadelní kurzy, taneční večery, filmy, diskuse, koncerty, poradenství a potravinovou pomoc. Kavárna v předsálí kostela je otevřená pro všechny, kteří se chtějí připojit k rostoucí komunitě.
(Ne)viditelná ruka péče: Transfigurace
Vernisáž: čtvrtek 28. listopadu 2024 od 18 hodin
Výstava: 29. 11. – 30. 01. 2025
Kurátoři: Jan Kieweg, Karolína Lapešová
Na Doubkové 8, 150 00 Praha 5
Otevírací doba:
Po 16:00 – 21:00
St 16:00 – 21:00
Vstupné dobrovolné
Součástí výstavy bude doprovodný program, v podobě komentovaných prohlídek s kurátory výstavy
a galerijních animací a workshopů.
Více podrobností o výstavě naleznete na webu
Fotomateriál k výstavě ZDE
Foto Komunitního prostoru Smíchov ZDE