Inevitably Delayed se bude křtít 29. října v pražském klubu Cargo Gallery
Skupina The Prostitutes se dala dohromady po sedmileté pauze v polovině loňského roku. Z původního plánu si párkrát zahrát se brzy stalo nejen turné, ale i intenzivní studiová práce, která přirozeně vyústila v kolekci skladeb na nové album. Inevitably Delayed je v pořadí šestým LP The Prostitutes, které vychází přesně deset let po posledním albu Zum Passer. A bude to první release, který se objeví i na vinylové desce. Součástí podzimního turné k nové desce jsou koncerty v Děčíně, Plzni, Brně, Havířově a 29. 10. křest v pražské Cargo Gallery – online prodej vstupenek za 450 Kč na GoOut: https://goout.net/cs/the-prostitutes/sztbjwx/
V prosinci 2024 skupina představila první singl Inevitably Delayed, na jaře vydala druhý s názvem Everybody’s Crazy a v červenci vyšla skladba Breaking the Light of Day. Skladby jsou k dispozici na všech hlavních streamovacích platformách a videoklipy jsou ke zhlédnutí na účtu skupiny na YouTube. Kapela je nyní šestičlenná, poslední sestavu z roku 2017: Adrian T. Bell, Martin Destroyer, Stevie LFO, Luk Santiago, Jan Vegy Táborský – doplnil na basu Ladislav Tobiášek (eLTea). Vegy se nově chopil kytary.
Celé album vzniká v produkci Matěje Belka, momentálně působícího především ve skupině Tata Bojs. Mix obstarává Matěj Morávek. S oběma zmíněnými spolupracoval Martin Destroyer v uplynulých letech na projektech pro jiné interprety a díky této zkušenosti je kapele navrhnul pro produkci nového alba. Mastering probíhá pod rukama Andyho Hippy Baldwina v londýnských Metropolis Studios. Tomu se kapela poprvé svěřila v roce 2012 s albem Deaf to the Call a od té doby s ním právě Destroyer spolupracoval na celé řadě nahrávek. Andy Baldwin je podepsán i pod alby Pet Shop Boys, Oasis, Blur nebo Interpol.
„Spolupráce s klukama byla skvělá. Vzájemně jsme se dost rychle pochopili a nemuseli jsme si nic vysvětlovat. Měli dost jasnou představu o tom, co chtějí, i co čekají od producenta, a k tomu měli naskládanou kupu super písniček. To se to pak dělá samo. Taky jsem měl pocit, že si během těch měsíců postupně i oni sami čím dál víc uvědomovali, jak moc jim společné hraní chybělo a jak jsou rádi, že to zase dali do kupy. Jsem strašně rád, že jsem mohl být u toho,“ říká Matěj Belko.
Na albu se objeví i pár skladeb, které skupina nedokončila před svým rozpadem před osmi lety. Ty roztočila s Honzou Brambůrkem za mixážním pultem v jeho Tajném studiu v Ústí nad Labem. Většinu ale tvoří úplně nový materiál, který složila skupina při společných zkouškách – tak, jak byli The Prostitutes zvyklí tvořit od začátku. Nové songy se natáčely převážně ve studiu Golden Hive se zvukovým inženýrem Amákem a ve vlastním studiu Parlay Sound.
Skladby reflektují post-punkové kořeny skupiny, hudba je ale o něco rafinovanější než dřív. Co se nezměnilo, je eklektický přístup ke stylům – kromě různých variací kytarových skladeb na škále od punku až ke country se tu objeví i ryze syntezátorový song. Adrian ve svých textech reflektuje zmatenost současného světa a témata, která si vybírá, jsou temná nebo psychotická, ale pointuje je, tak je u něj zvykem, s nadhledem nebo optimismem.
The Prostitutes – reakce členů kapely:
Stevie LFO: „Před osmi lety bych nevěřil, že The Prostitutes ještě někdy něco vydají. Teď tady máme nejednou tři singly, desku na cestě, nadšení a radost z koncertu. Je to skvělý. Deska je zase trochu jiná, ale Prostitutes jsou v ní jasně otisknutý.“
Luk Santiago: „Každá kapela má jiný tvůrčí proces a ten v The Prostitutes mě baví, protože děláme rockový písničky, aniž bychom vědomě přistupovali na kompromisy. Tahle deska je obsahově jízda apokalyptickým matrixem, ale pořád jsou to songy, co se dají zahrát jednoduše na kytaru klidně u táboráku.“
eLTea: „Hned na první zkoušce The Prostitutes mi bylo jasné, že naskakuji do hodně rozjetého vlaku, ta radost a energie všech byla naprosto elektrizující, jako by žádná sedmiletá pauza nebyla. Rozhodnutí skládat a nahrávat nové songy byl krok, jak tu muzikantskou a i lidskou chemii zaznamenat a předat dál.“
Martin Destroyer: „Loď se potopila a byla na dně. Mě ale trápilo to, že se nám podobně výkonnou posádku už nepodařilo dát dohromady. Díky, že se Adrian ozval a my jsme to zvedli. Když se začaly množit demo nahrávky ze zkušebny, bylo jasný, že neděláme revival, ale že máme chuť udělat úplně nový a jiný věci. Že jsme se za ty léta sice posunuli, ale rozumíme si skvěle. Chtěl jsem nás svěřit do producentských rukou, který budou talentovaný, profesionální, ale i terapeutický. Nakažlivej gejzír nekonečnýho talentu zabalenýho ve stand-upu v podání Matěje Belka bylo něco, co kapelu strašně nakoplo a táhlo nás to dopředu přes všechny nejistoty a překážky neuvěřitelnou silou. Spojení s Matějem Morávkem jsme měli už vyzkoušený a postprodukce tak jde jako po másle – Matěj Morávek nám dokáže číst myšlenky a tam, kde případně naše končí, on pokračuje bez zadrhnutí dál.“
Vegy: „Podle mého jde o nejdospělejší desku The Prostitutes, odvážnou po textové, ale i instrumentální stránce. Určitou roli v tom hraje i přidání druhé kytary, kterou jsem zastoupil já. Upřímně mám radost, že The Prostitutes teď v mých uších zní tak, jak jsem si vždy představoval, že by znít měli. Je to rozmanité, barevné, ale zároveň zvukově kompaktní album. Mám z toho velkou radost!
Adrian T. Bell: „It seemed like a good idea at the time. And the ideas are good, so now is the time.
The Prostitutes – podzimní turné
- 10. Děčín Garage
- 10. Praha Cargo Gallery
- 11. Plzeň Pod Lampou
- 11. Brno Kabinet Múz
- 11. Havířov Stolárna