9. ročník PonavaFestu, který se konal 24.-26. 5. v brněnském parku Lužánky, přilákal více než 3000 nadšených návštěvníků!
„Za dlouhou existenci festivalu to byl první takto deštivý ročník. Open air akce jsou vždy rizikové a PonavaFest je v sezóně jednou z prvních, kdy je počasí ještě velmi nejisté. Navzdory tomu v Lužánkách vládla skvělá atmosféra.“ – technický vedoucí festivalu Matěj Liška.
Alternativní festival uprostřed nejstaršího evropského parku tak opět obhájil pověst jedné z nejotevřenějších a nejpřátelštějších kulturních akcí v regionu a dokázal, že lidé za kvalitní hudbou přijdou, i když se hraje hokej a padají trakaře.
Program a atmosféra
Během tří dnů se vystřídalo široké spektrum kapel a umělců. Mezi nejvýznamnější momenty na hlavní stagi patřila vystoupení francouzského sexteta Tikkun nebo producentského elektro-dua Blue Uandi. Hudební těleso Načeva-Koval-Vtípil (trio na poslední chvíli spontánně obohacené o bubeníka Pavla Koudelku) a severský jazzový kvartet Maca Conu patřila mezi hlavní taháky festivalu a přilákala početné publikum.
„O současném jazzu přemýšlím jako o otevřeném a živém žánru, stále hledajícím nové zvukové možnosti, překvapení, nové podněty a průniky s čímkoliv co se v kultuře dělo a děje. Vytvořit v tomto duchu program pro hojně navštěvovaný open-air festival, velkou stage a stylově různorodé publikum všech věkových kategorií je úkol, který mě baví řešit.“ – dramaturg jazzové scény Radim Hanousek.
Nejen hudba tvořila atmosféru festivalu – divadelní představení divadla DIP, improvizace Třešťského průměru a Mikro-teatro.V Šapitó se pak odehrála i trojice autorských čtení básníků Jonáše Hájka, Jakuba Řeháka a Elsy Aids a série stand-upů. Ponavafest nabídl také řadu interaktivních workshopů. Návštěvníci mohli navštívit Synth Playroom, syntetizátorový otevřený workshop pod taktovkou Bastl Instruments. Ti se s grácií postarali také o větší část programu na Yurta Stagi, který se setkal s velmi pozitivním ohlasem.
Desátý ročník před námi
Desátý ročník, který se odehraje v temínu 23. – 25.5.2025 má už nyní ambice stát se retrospektivou předchozích devíti ročníků.
„Dosud se na festivalu zopakovaly jen dvě kapely. V desátém ročníku chceme poprvé provést rozsáhlejší recyklaci největších pecek,“ upřesňuje jeden ze dvou dramaturgů a spoluzakladatel festivalu Jan Bartoň.
„Plány na příští rok jsou velkolepé, ve druhé dekádě chceme festival posunout z hlediska profesionality a programu. Stali jsme se pevným bodem na mapě brněnských akcí, snad na tento posun seženeme potřebnou podporu, abychom unikátní koncept festivalu bez plotů a vstupného mohli zachovat,“ dodává k vizi do dalších let zakladatel festivalu Vít Kalvoda.
Nadále zůstáváme žánrově pestrým festivalem, unikátním progresivním projektem v památkově chráněném parku. „Festival by se nedal dělat bez skvělého přístupu Veřejné zeleně města Brna a významné podpory ze strany paní primátorky. I díky nim zůstává Brno i nadále městem alternativy“ dodává s úsměvem a se vděkem se loučící Vít Kalvoda.