Starý mnich tančí

Divadlo Archa zažije 25. září českou premiéru představení An Old Monk. Vlámský dramatik, herec a režisér Josse De Pauw vytvořil hru inspirovanou jazzovým pianistou a skladatelem Theloniousem Monkem. Do Divadla Archa se Josse De Pauw vrací po více než deseti letech, kdy vstoupil do místního povědomí hrou üBUNG, divadelně-filmovou konfrontací světa dospělých se světem dětí. V představení An Old Monk se Josse De Pauw a trio Krise Defoorta dají do tance. Tanec se stal suitou, dlouhou ódou na touhu „zvednout staré kosti výš, než by se dalo čekat“ a zkusit si znovu zatancovat. Podle tvůrců není představení o Monkově životě, pracuje však s jeho hudbou jako vodítkem.
„Ještě než jsme přišli k Monkovi, experimentovali jsme s volnou improvizací, s mými vlastními kompozicemi,“ říká Kris Defoort. „Monkova hudba se tam přesně hodila. Načasování bylo dokonalé. Monk má také emocionální hustotu a vrstvení, které přesně odpovídalo tomu, co jsme hledali. Je melancholický, ale nikdy melodramatický. Způsob, jakým zahraje tón na klavír, obsahuje jak smutek, tak sebeironii.“
Josse De Pauw doplňuje: „Monk není nikdy jednoznačný. Je temný i radostný zároveň. Smutný i humorný, trochu jako život sám. Všechny tyto vrstvy pak našly cestu i do jejich představení. Usilujeme o autentický jazz. Rozhovor s hudbou je organický, s minimem pevných aranžmá. Bylo to poprvé, co jsem dokázal tak svobodně pracovat se slovy i s hudbou. Především proto, že se mi líbí, jak tato volná formace tria hraje. Když si vzájemně pozorně nasloucháme, vše do sebe krásně zapadá. Hlavní trasa je vytyčena.
Jen nevíme, jak dojít od začátku do konce. Stejně, jako v životě.“

Divadlo Archa zažije 25. září českou premiéru p . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář