Sun+Dead: Magic Drum

(Polí5, Ep, 2024)

V dnešním světě, kde je hudba mostem mezi generacemi, se rodina Havelkových stala symbolem jedinečného hudebního putování otce a syna. Sun+Dead je duo otce, hudebníka Václava Havelky (Please The Trees), a jeho syna Šimona Havelky (ročník 2008). Od Šimonových 5. do jeho 15. narozenin odehráli společně desítky koncertů doma i v zahraničí, a další přibývají.

 

“Šimon se doslova narodil s bubenickými paličkami v ruce,” říká Václav Havelka. “Od narození byl posedlý rytmem, který neustále vyťukával do předmětů kolem sebe až do momentu, kdy jsme mu ke 3. narozeninám koupili bicí soupravu. Od té doby už se od bicích neodlepil.”

 

“Od malička jsem rád poslouchal hudbu z tátových vinylových desek. Studoval jsem obaly alb a ptal se táty co a proč se mu nejvíc líbí,” říká Šimon. “Radši než na pohádky jsem se koukal na záznamy koncertů Rock ‚n‘ Rollu. U kapel jako The Who, Jimi Hendrixe, Nirvany a Sonic Youth jsem viděl, že hudebníci občas ničili svoje nástroje. Tak jsem taky, když mi byly tak čtyři, zdemoloval svoji umělou kytaru, což se našim úplně nelíbilo. Ještě víc jsem to schytal, když jsem koukal na koncert kapely My Morning Jacket a máchal kolem sebe dětskou kytarou tak divoce, že jsem s ní rozbil televizi.” Václav dodává, “Byť ve všem ostatním je Šimon pravák, jak od malička sledoval hudebníky v televizi zrcadlově, na kytaru i bicí hraje jako levák.”

 

Jako dárek k Šimonovým 10. narozeninám v roce 2018 duo vydalo svoji první nahrávku cover verzí oblíbených písní. U příležitosti oslavy jeho 13. narozenin v roce 2022 natočilo duo EP, opět ve studiu Golden Hive v Praze. Tentokrát to jsou tři autorské skladby. Jedna z nich nese název Magic Drum, kouzelný buben, což je Šimonova přezdívka, kterou mu dal jeho děda Miroslav Krobot. Skladba Candle je ódou na meditační techniku, kdy meditující zklidňuje svoji mysl pozorováním plamene svíčky. Závěrečná improvizovaná skladba dostala název How To Make It Big In Macedonia. Je inspirovaná vtipnou historkou hudebníka Jana P. Muchowa ze začátku devadesátých let minulého století, který byl přizván kapelou Here, se kterou nikdy nehrál, aby s nimi na obrovském koncertu v Makedonii hrál na bubny, za kterými nikdy předtím neseděl.

“Kolem nahráváním EP jsem hodně poslouchal Black Flag a Minutemen,” říká Šimon. “Hodně se mi líbila sólová nahrávka baskytaristy Minutemen Mika Watta Ball-Hog or Tugboat? z roku 1995. Když se mě táta zeptal, od koho bych chtěl do písniček nahrát basovou kytaru, řekl jsem: ‚No přece od Mika Watta‘.” Václav navazuje, “Nejdříve mě Šimonův nápad pobavil a říkal jsem si, že je to nemožný ale pak jsem si řekl, že naděje umírá poslední. Mikovi jsem napsal email s tím, že má tady v Praze 13. letého fanouška, který vášnivě hraje na bicí a zeptal se jo, jestli by nám na nahrávku nenahrál basu? To jsem ještě netušil jakej je to srdcař. Velmi rychle zareagoval a opravdu nám basu do dvou skladeb na nahrávce ze tří nahrál.”

Dalšími hosty na nahrávce jsou kytarista Paul Leary z The Butthole Surfers, zpěvák Slim Cessna ze Slim Cessna’s Auto Club, multi-instrumentalista Thor Harris, a studiový inženýr a producent Chris Koltay, který celou nahrávku míchal ve svém studiu High Bias v Detroitu a přispěl na ni také syntetizátory.

Videoklip k singlu Magic Drum:

“I am so proud to have been asked to sing on the Sun+Dead song, Magic Drum. I have been working with Vaclav for many years. Our working relationship has grown into a lasting friendship. Now, here I am singing along with him and his magic drumming son, Simon. This is family. This is important. It is an honor to be included. Also, because of these guys I get to sing a song with one of my all time heroes, Mike Watt! Magic indeed!”  Slim Cessna

 

 

„I find it very kind of being asked by sun+dead to bring bass to their two tunes. I have done many collabs w/people sending me files and then my trying to help w/bass and sending files back to them… you never know how they’re gonna turn out but that’s not why I think it’s good I take part, I feel having the opportunity to contribute also can contribute to what I can learn myself, a kind of „learning by doing“ type of trip. you do these things to help others and in turn, you help yourself which I think is a good thing.“ Mike Watt

 

Nahrávka vyšla 22.5. digitálně u vydavatelství Polí5.

 

Přidat komentář