Uchamžiky

Příběhy neúspěšných kapel jsou někdy ještě zajímavější než těch úspěšných. A možná nejzajímavější jsou příběhy kapel, které měly být podle všech ukazatelů úspěšné, ale nakonec nějak nebyly. Potom už se mohly leda stát kultovní, a když ani to nevyšlo, tak už jen raritní zapomenutou kapelou se zajímavým příběhem. A leckdy i se zajímavou muzikou! Typický příklad, který obsahuje všechny tyto prvky, je třeba britská kapela Metro. O nich je i na vševědoucím internetu těžké dohledat nějaké informace, ale to hlavně kvůli jejich názvu (stejně pojmenovaných kapel nabízí server discogs asi sedmnáct; v běžných vyhledávačích ovšem vyjedou hlavně odkazy na městskou hromadnou dopravu).
Objevil jsem je víceméně náhodou. Stejně jako spoustu další zajímavé (známé i neznámé) muziky, díky Davidu Bowiemu. Ten na své album Let’s Dance v roce 1983 zařadil i předělávku jejich teoretického hitu (byl to hit, jen bohužel nevešel ve známost) Criminal World. Písnička se na Bowieho nejslavnější desce sice trochu krčila vedle hitů jako China Girl nebo Modern Love, ale vždycky mě bavila a zajímalo mě, jak zní v originále. Až asi před dvěma lety se mi podařilo sehnat jejich první (a v této sestavě poslední) eponymní album. LP vyšlo v roce 1977 a jedná se svým způsobem o glamrockovou perlu! Má to ale jeden háček: glam rock působil zastarale již v roce 1974. V době nastupujícího punku musel být už k pousmání. Na allmusic.com psali něco v tom smyslu, že jestliže některé kapele ujel vlak, tak tihle ani nenašli nádraží. (Vadí, když metru ujede vlak?)
Nebylo to ale tak jednoznačné. Kromě glamrockové elegance v sobě měla jejich hudba i slušnou porci progrocku (což byl v době punku asi ještě větší trapas), ale na druhou stranu i náznaky ještě nenarozené nové vlny. Textově byli hodně neuchopitelní; kdo chtěl, mohl v textech občas najít náznaky dekadentní sexuality. A cenzoři z britského rádia asi chtěli, takže nadějný singl Criminal World vůbec do éteru nepustili. V „punkovém“ roce 1977 docela absurdní zákaz. Přitom je to taková podmanivá, krásná, nejednoznačná, tajemná písnička! Singl zapadl, album zapadlo, kapela se rozpadla. Konec špatný, všechno špatné? Snad ne tak docela. Kdo chce, tak si tento zapomenutý glam/prog/new wave klenot najde a potěší se objevením této zapomenuté, ale málem slavné kapely!

Rubriky Nezařazené

Příběhy neúspěšných kapel jsou n . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář