Vítězka výzvy Bastl Electronic Track Fæ Bestia na svém novém EP zamířila do dubstepu

21. června

Hate na misogynii i světový konflikt optikou bionické vážky. Fæ Bestia na nahrávce Heart Transplant prochází životní proměnou

Nové EP HEART TRANSPLANT pod jménem Fæ Bestia vydává mladá zpěvačka a producentka Josefína Trantinová. Autorka je vítězkou poslední výzvy Bastl Electronic Track, kterou letos v březnu v rámci hudební ceny Vinyla získala za svůj singl DRILL. Také tento track o světovém konfliktu je součástí velmi intimní elektronické nahrávky, jejímž prostřednictvím autorka zachytila období, v němž prošla důležitou životní proměnou.

Hudbu Fæ Bestia začala vytvářet v roce 2020 během lockdownu doma v pokoji. Její nové čtyřskladbové EP navazuje na loňský debut ALEGORIE.Žánrově se nijak nevyhraňuju, baví mě experimentovat. Většinou mám nějaké období, kdy poslouchám nejvíc tři interprety dokola a to mě pak samozřejmě ovlivní. Při tvorbě alba ALEGORIE jsem třeba poslouchala furt jenom Smerz, Organ Tapes a různé deconstructed clubs. U HEART TRANSPLANT jsem se hodně vracela k dubstepu, který jsem milovala jako puberťačka. A teď mám extrémní Yung Lean revival po deseti letech,“ říká autorka, která si příležitostně odskočí rovněž ke tvorbě videa nebo fashion a hudbě aktuálně věnuje každou volnou chvíli.

Během přípravy nahrávky HEART TRANSPLANT prošla Fæ Bestia zásadní životní proměnou. Myšlenky zachycující tuto proměnu a bojování s ní nejvíce vystihuje song TURN THE CARD OVER, kde hostuje violoncellista Keishiro Mikawa. „Mluveně zde zpívám o konfrontaci s něčím děsivým, v neabstraktním smyslu třeba s ufonem, a bojuju s tím, chci to odehnat, zároveň se ale cítím ve větším bezpečí, když je nablízku. Což odkazuje na různé životní vzorce, které si člověk uchovává, aniž by mu vyhovovaly, ale je na ně zvyklý a rutinu považuje za bezpečí. Tyhle emoce jsem chtěla vystihnout i v nelyrické části písně, tak doufám, že to zní pořádně děsivě a napínavě,“ upřesňuje Fæ Bestia.

Jako první z EP vznikla skladba DRILL, která oslovila porotu open callu Bastl Electronic Track pro začínající hudební producenty*ky. Tento klubový track je precizní i špinavý zároveň a porotu na něm mj. zaujalo, jak moc hudebnice dokázala svůj barokní zvuk technicky i kompozičně posunout, aniž by slevila z překvapivosti. Tematicky skladba pojednává o světových konfliktech. „Je to z pohledu bionické vážky (nevinný tvor, který byl nucen si vytvořit nějaké brnění, aby se ochránil) ve velmi postapo prostředí. Vážka z toho důvodu, že původní záměr EP byla geneze a vývoj hmyzu, samozřejmě v nějakém poetickém měřítku, ne, že by to měla být studie. Pak se ale ukázalo, že ten hmyz jsem já,“ vysvětluje producentka.

Píseň LITTLE MIS$ DIS$ je hate na patriarchát a misogynii. „S tím má bohužel zkušenost každá žena. Už si to třeba nenecháme líbit, ale trpět to musíme často,“ říká. A nejčerstvější song z EPka je STARDUST, kde hostuje brněnský hudebník a producent sxilence. „Tenhle track zakončuje celý proměnný cyklus. Je to furt velká melancholie, ale už taková vyrovnaná,“ uzavírá Fæ Bestia.

Album HEART TRANSPLANT vychází digitálně 21. června 2024. Skladby napsala a produkovala Fae Bestia, o mastering se postaral Tomáš „Gaex“ Karásek. Křest EP se chystá 9. srpna v pražském klubu Underdogs, kde také spřátelený hudebník Petr Bursa pokřtí svou debutovou desku Heart’s Halo. Hosty večera budou sxilence, DJs divinity statue, no</3mi a scivia.

Přidat komentář