BLACK ISLA MYSTIC BROTHERS: Unser Kampf

Hudba, která potřebuje vysvětlivky, neobstojí, tvrdí řada hudebníků i redaktorů a má částečně pravdu. Pak je tu ale hudba, která není jen o melodiích, atmosféře , případně textech. To je i případ domácího projektu Black Isla Mystic Brothers, který je spíše konceptuálním spektáklem (sami autoři ho nazývají multiplatformním projektem) využívajícím i psaný text nebo videodoprovod. Album Unser Kampf shrnuje skladby, které projekt vypouštěl do světa ve formě videoklipů postupně už od roku 2015.

 

A hned intro s využitím částí Dvořákova Larga, zapuštěného následně do houpavých dubových rytmů nám napovídá, že BIMP je další sampledelický projekt, který ale nemá dada nebo retro pozadí, ale snaží se popisovat současný svět z poměrně vyhraněných pozic. Proto v dalších skladbách slyšíme husitský chorál, Hallelujah Leonarda Cohena, prohlášení komentátorů domácích i západních médií, ale i arabských radikálů. „Obraz – zvuk – text jsou podřízeny ideologii nezvratného pohybu společenského hnutí směrem ke svobodné autonomní zóně – Černému ostrovu“, hlásá prohlášení projektu.

 

K tomu připočtěme vydaný manifest The Black Book a řadu dalších textů s jasně utopicko-anarchistickým směřováním a máme před sebou v kostce umělecký projekt, který v domácím prostředí nemá přílišného srovnání. Navíc obstojí čistě i po hudební stránce. Vždyť Petr Mareš alias prof. Neutrino má s podobně laděným projektem Cold-Boy-Klan pracujícím s kulturně- společenskými přesahy, už taky poměrně bohatou zkušenost. Výjimečnost Black Isla Mystic Brothers tkví v nastavení zrcadla dnešní doby, kdy děj se řítí kupředu, jedna zásadní, ať už politická, společenská nebo ekologická událost střídá druhou, informace se k nám valí ze všech možných stran, takže vyznat se v tom, co je a není pravda, kdo s námi hraje jakou hru, je téměř nemožné. A do tohoto Babylonu přichází BIMB a nabízí radikální utopickou vizi, která asi nemá praktický potenciál, může nás ale donutit, probrat si řadu zásadních témat dneška znovu. Možná z jiného úhlu. A to už není na jeden umělecký projekt málo.

 

 

 

vlastní náklad, 2019, 28:23

 

 

 

 

Přidat komentář