BVDUB: Ten Times The World Lied

Glacial Movements, 2020, 78:40

Samota jako umělecký koncept? Američan Brock Van Wey alias bvdub odmítá spojitost s jakoukoliv existující hudební scénou či žánrem. Ostatně do izolace od velkého světa hudebního průmyslu se uvrhl dobrovolně sám, když se před sedmi lety odstěhoval do Číny. „Žiju zde ve vakuu, což mi pomáhá dělat hudbu z té nejčistší a nejosobnější perspektivy,“ vysvětluje v rozhovorech sám hudebník.

I proto za třináct let hraní vydal více než třicet desek a vedle toho stačil poměrně intenzivně koncertovat. V letošním roce přichází s nezvykle postavenou deskou vydanou na „ledovém“ labelu Glacial Movements. Páté zdejší album ale nemá nic společného s impresemi plnými polárních nálad. Je totiž, jak název napovídá, nečekaným zamyšlením nad současným stavem Země. Jelikož jedinou nápovědou ze strany autora je věta, že každá skladba je „památkou na dobu, kdy svět lhal“, vývodů, jakému konkrétnímu tématu je ta která skladba věnovaná, můžou být tisíce.

Například deset skladeb, všechny o délce 7:52, může odkazovat na Ukrajinský let 752 sestřelený v letošním roce nad Íránem. Not Yours To Build se může navážet do realitních lobby (případně odkazovat k biblickému příběhu Babylonské věže); Not Yours To Take může bezeslovně odkazovat k obchodu s otroky; Not Yours To Find zase k západním dobyvatelům v Africe, Americe nebo Asii.

A takto bychom mohli odhadovat i z dalších názvů skladeb hodně dlouho. Brock si na deskách vydávaných u Glacial Movements dává obzvlášť záležet. Vždy se na „ledových albech“ snaží přijít s něčím, s čím jsme se v jeho diskografii ještě nesetkali.

Na recenzované desce poprvé nenajdeme použitý jediný vokál. Vše je pouze na klávesových linkách a další použité elektronice. Album se z poměrně strukturovaných nápadů prvních kompozic postupně rozpouští (konečně nějaké ledové přirovnání) v jakýsi nekonečný, proměnlivý oceán zvuků a nálad. Jako by autor na konci chtěl zkonstatovat: svět si neustále něco nalhává, ale světlo na konci tunelu stále ještě svítí.

 

Samota jako umělecký koncept? Američan . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář