Kaštan
Kolektivní halucinace a Petr Linhart
Kaštan – Scéna Unijazzu, Praha 6, Bělohorská 201/150, 26. 2. 2026
Petr Linhart a kladenská kapela Kolektivní halucinace se hudebně potkali poprvé na křtu jejich alba Reality v pražské Malostranské besedě. Obohacující setkání a vzájemná přízeň pak pokračovala v podobě několika dalších společných hraní, např. když Petr pozval kapelu na křest svého alba To bylo to Kladno. Petra považuje kapela Kolektivní halucinace za žijící legendu, má ráda jeho tvorbu od posledního sólového alba až po začátky v kultovních Čp. 8. Dojde tedy tentokrát na společně zahranou tragickou romanci ze Sudet nebo snad Motýlka z časů Čp. 8? Každopádně půjde o magický večer plný překvapení.
Blanka Dvořáková: Strach v hrsti prachu

Výtvarnice Blanka Dvořáková v roce 1981 emigrovala do USA a v letech 1983─1985 v Seattle studovala obor umění a grafiky na Cornish College of thé Arts. Od roku 2000 znovu žije v Česku. Obrazy představené na výstavě v Kaštanu jsou výběrem z tvorby posledních let a vznikaly jako olejomalby na sololitu. K manipulaci barev jsou použity štětce nebo stěrky, které si autorka sama vyrábí. Celý proces je intuitivním hledáním představy, která zahrnuje to podstatné v lidském podvědomí, co by radši mělo být skryto.
Čítárna Unijazz
Jana Janoko Šemberová: „Je Mi Jemně“

Čítárna Unijazz, Praha 3, Husitská 22, vernisáž 2. 2., výstava potrvá do 28. 2.
„Jak se vypořádat se světem, který je příliš hlučný, příliš rychlý, příliš intenzivní a složitý?“ Tak se ptá malířka Jana Janoko Šemberová a odpovídá: „V sobě se pokouším vytvářet a uchovávat klid a směřovat k jednoduchosti. Stromy rostou, vítr fouká, řeka teče… Uchyluji se do přírody, do meditace a z nabytého klidu vznikají obrazy. Obrazy, které kolem sebe vytvářejí meditativní prostor a zklidňují mysl. Takové perpetum mobile.“
Poezie života je zkrášlení, neutuchající prožitky a konfrontace se světem. Ten však nabízí i neblahé skutečnosti, a proto jsou v jejích obrazech přisuzovány jiným energiím, přetavujícím se v hledaný klid a rovnováhu. Tomu všemu odpovídá i svébytně nalezený výraz koloritu barevnosti a linií.
Funky basovej večírek – Marek Bero
19. 2. 2026
Baskytarista Marek Bero zahraje v úpravě pro sólovou baskytaru s backing tracky svoje oblíbené funkové, soulové, reggae, rnb a popové písně. Zazní například skladby Tower of Power, Blockheads, Sade, Jamiroquai, Stevieho Wondera, Petera Gabriela, Queen, Jamese Browna nebo Johna Mayera. Po koncertě bude následovat diskuse s Honzou Mikuleckým (basa u Vlasty Hortvátha, Rock the Opera) o tom, proč lidé neslyší basovou linku ve skladbě, proč vždy funguje 3x E nebo o mýtech ohledně talentu či hudebnících. Bude příležitost i pro pokládání otázek.
UNI na pódiu
Ildikó Kali sólo – Příběhy, které nezmizely
28. 2. 2026
Hudebnice Ildikó Kali přináší na koncertní pódia hudbu ze svého oceňovaného studiového alba Jore Jore a nové písně z připravovaného alba. Vystoupení si zachovává atmosféru studiové nahrávky, ale přináší nové impulsy, svěží aranžmá a energii živé interpretace. Album Jore Jore je autorský projekt Ildikó Kali, který staví na tradičních textech a poetice lidových balad a hudebně je transformuje do současného jazyka. Nové písně zpívané v rusínském jazyce jsou balady východního Slovenska a jsou inspirovány hudbou světa. Archetypální motivy, první horor ve slovenské literatuře, archaismy, regionální nářečí, interkulturní propojení (slovensko-africká fúze) a romská poetika v písních se setkávají s hudebními aranžmá obohacenými o přírodní motivy. Dominantou je autentický vokální projev, který nese silnou archaickou emoci.
UNI naživo
Josef Rauvolf uvádí The Fugs
23. 2. 2026
Už pátým rokem renomovaný publicista a překladatel Josef Rauvolf ve stejnojmenném seriálu představuje americkou kultovní skupinu The Fugs. Seriál, který původně měl být pouze dvoudílným profilem kapely, se začal autorovi rozrůstat pod rukama a vzniká – v českém jazyce zcela unikátní – panoramatický pohled na celou americkou kontrakulturu shromážděnou v tom nejširším záběru právě kolem The Fugs. V rámci série UNI naživo nyní v únoru a následně také 23. března uvede v Čítárně Unijazz poslechový pořad, v němž představí jakýsi „výběr z hroznů“ tohoto svého seriálového tématu.
První jména programu Boskovic
Boskovice se v létě 2026 opět stanou dějištěm multižánrového festivalu zaměřeného na alternativní kulturu a propojí historické prostředí města se současným uměním. 34. ročník festivalu pro židovskou čtvrť proběhne od 9. do 12. července 2026 a nabídne čtyři dny hudby, divadla, tance, filmu, performancí, výtvarného umění, přednášek a diskuzí včetně programu pro děti.
Dramaturgie uvolnila první jména programu, z jejichž hudební části vybíráme WWW Neurobeat, patřící k nejoriginálnějším projektům domácí elektronické a hiphopové hudby, Nauzea Orchestra, kapelu známou propojením punkové energie s dechovou sekcí, nebo Island Mint, zástupce mladé české alternativní kytarové scény. Zahraniční scénu zastoupí polští Fish Basket s temným postpunkovým zvukem a japonští Green Milk of Planet Orange, legenda psychedelicko–hardcorové scény proslulá intenzivními koncerty. Na jazzové scéně vystoupí Matyáš Papp trio, uskupení mladého talentovaného klavíristy z Konzervatoře Jaroslava Ježka, spojující originální přístupy k jazzu s hráčskou i skladatelskou vyspělostí. Bluesový večer, který tradičně vzniká ve spolupráci se šumperským festivalem Blues Alive, nabídne vedle bluesových legend i objevy z jarní soutěže Blues Aperitiv, pořádané tímto festivalem.
