Letadlo 1982–1983

„…S OKAMŽITOU PLATNOSTI POZASTAVUJEME DO ODVOLANÍ ČINNOST SKUPINY LETADLO…“ SZK ROH VHMP

Tento chmurný telegram obdržel 6. 12. 1982, v 18.30 do svých rukou bubeník skupiny Letadlo J. Šimeček. V té chvíli ještě nevěděl, že skupina v dubnu 1983 vzdá marný boj s komunistickým politicko-kulturním monstrem a po nechutných tahanicích na stránkách stranického tisku se odmlčí písničkou „Jižní pól“, jejíž název po necelém roce použije šéf skupiny Letadlo, Pepa Vondrášek, pro následující hudební projekt. Ale popořadě…
Hudební skupina Letadlo vznikla v září 1981. Její osou se stala silná individualita Pepy Vondráška, který byl zpěvákem, kytaristou, skladatelem hudby a autorem textů. Další členové skupiny Petr Václavek (baskytara), Ivo Heger (klávesy, kytara), Jiří Šimeček (bicí), velmi dobře sekundovali a mohla tudíž vzniknout skupina, která přinejmenším předstihla dobu. Základ tvořil vlastní repertoár, s čistými aranžérskými postupy, citlivý zpěv, který dohromady s výraznou rytmikou a výbornými civilními texty dokumentoval v tehdejší době osobitou a pro naší hudební scénu neobvyklou skupinu.
Její zařazení k Nové vlně není vlastně důležité, podstatné však je, že administrativní zásah tehdejších kulturně-politických kádrů způsobil, že zůstala do současnosti nedoceněna.
První koncert: Listopad 1981
Největší show: Chmelnice květen, Lidový dům září 198
Nejznámější skladby: Jsem doma sám, Smějeme se ve městě, Sněhová královna, Jižní pól…
Se skupinou na některých koncertech spolupracovali: J. Křivka: kytara, J. Stehnová: zpěv, K. Klimentová: zpěv, I. Ciprinc: sax, L. Vlachová: zpěv

P.S.: Skupina se z nepochopitelných důvodů neobjevila v širších souvislostech naší hudební scény té doby, možná, že hudební redaktoři mají své stálé koně, k tomu je dobré připomenout, že… …„jedna z nejoblíbenějších a posluchači nejaplaudovanějších skladeb skupiny Letadlo, byla píseň ,Pražský výběr – fuj!ʻ o jedné známé pražské skupině…“ J.Š.
Pokud se splní předpoklady vydavatele, kterým je AG kult, měla by se skupina Prouza z Frýdku Místku stát rockovou hvězdou podzimu letošního roku. Deska s názvem „V otrhaném domě“ je již natočena, videoclip k písni „Na venku“ se právě dodělává. Je točený v polorozbořených barácích Ostravska, na větrných hůrkách Karlovarska a v pražských kanálech. Měl jsem možnost slyšet master LP desky, viděl jsem je živě, prohodil s nimi několik vět, a tak jsem touto kapelou stejně nadšen jako AG kult. Písně – Záda, Na venku, Všechno je jako, Čelem vzad, to jsou rockové hity v pravém slova smyslu. Asi jako kdyby Garáž přitvrdila, kytarově přiostřila a nadechla se temného gotického soundu. Prouza, to je pět kluků, ne zrovna nejmladších, s tajemnou minulostí a s prapodivnou současností. Jeden z nich je jaderný energetik, další horník, no a ti tři ostatní jsou hrobníci. Takže, až je někdy uvidíte na Olšanech, jak si ve volném čase kopou, aby nevyšli ze cviku, nebudete se mýlit – dozajista to budou oni.

Přidat komentář