Mejdan s Fuzz Club

Deset let na psychedelické vlně

Nová psychedelická vlna nedávno přinesla i do naší kotliny nové kapely a koncertní večery. Jedním z nejviditelnějších plodů zájmu o psychedelii je existence vydavatelství Fuzz Club, které před dekádou založil Nor Casper Dee. O životnosti svědčí, že před pár týdny vydavatelství oznámilo zahájenou spolupráci s legendárními Jesus & Mary Chain. Do Londýna se za rostoucím psychedelickým impériem vydáme s radostí!

V mnoha materiálech čtu, že vydavatelství, které dnes sídlí v Londýně, bylo založeno na norském venkově během temnoty polární noci. To zní hodně mysteriózně. Jak k tomu došlo?
Tady bych měl vymyslet strhující strašidelný příběh, ne? Ale obávám se, že realita nebyla tak záhadná. Jsem Nor a pocházím z malého ostrova nad polárním kruhem, takže jsem založil label během oněch temných zimních měsíců, když jsem tam pobýval.

Co bylo impulzem, že jsi vydavatelství založil?
Něco bylo v té době ve vzduchu, a i když tomu sám moc nevěřím, řeknu, že se to mělo stát. Vydavatelství jsem nevybral já. Vydavatelství si vybralo mě. Hvězdy byly té situaci nakloněny. Hudební komunity se začaly rozvíjet online na fórech okolo sociální sítě MySpace a konkrétně v mém případě hrál významnou úlohu Austin Psych Fest (dnes se jmenuje Levitation – pozn. aut.). Tento festival se stal magnetem nových dobrých kapel, které si jezdily poslechnout hudební fanoušci z celého světa. Osobně jsem cítil, když jsem vstoupil do jeho bran, že svět konečně začal dávat smysl a já se definitivně rozhodl vydavatelství založit. Bylo to správné rozhodnutí.

Vydavatelství pořádá, pokud není covid, každý rok svůj festival v holandském Eindhovenu. Jak došlo k nápadu, pořádat svůj festival, a proč zrovna Eindhoven?
Když provozujete to, co je do značné míry online práce s lidmi (ať už zákazníky nebo kapelami) rozmístěnými po celém světě, mám za to, že je vcelku přirozené zkusit je všechny pozvat všechny pod jednu střechu a užít si spoustu zábavy. Víc za tím nehledej. A proč Eindhoven? Funguje zde chlapík, který se jmenuje Effenaar a pořádá zde roky akci nazvanou Eindhoven Psych Lab. Brzy jsme se spřáhli, když jsme obsadili na večírku celou jednu Fuzz Club stage. On i jeho tým jsou sehraní, takže rozhodnutí bylo poměrně jednoduché. Bude zajímavé, jak se podaří festival rozeběhnout po covidu. Bude to každopádně výzva.

Další výraznou aktivitou jsou Fuzz Club Sessions. Co si pod tím představit?

Deset let na psychedelické vlně

Nová psychedelická vlna nedávno . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář