Mejdan s Virgin Records

Půlstoletí velkého byznysu s hudbou

Málokteré vydavatelství, obzvlášť z mainstreamového ranku, si drží tak „cool“ image, jako Virgin Records. Může za to spoluzakladatel, podnikatelský impresário Richard Branson, který se nikdy netajil tím, že ho hudba zas tak moc nezajímá, ale obklopil se kolegy s rozhledem a k tomu přidal svého dravého podnikatelského ducha. Půlstoletí s Virgin Records bude po skromných oslavách indie labelů minulých měsíců, závanem starých dobrých časů, kdy se vydáváním desek dal vydělat pěkný balík peněz.

I když je Richard Branson pouze jedním ze spoluzakladatelů vydavatelství, jeho charisma i originální cesta, kterou se vydal, zastínila zásluhy jeho tehdejších kolegů. Aby ne, vždyť tento rozený podnikatel od přírody už v šestnácti letech vydával svůj školní časopis a snažil se svou vizí střešní organizace, jejíž chapadla se budou roztahovat do všech směrů, oslovit potencionální investory. Nikdo jeho nadšení nesdílel, a tak se na cestu musel Richard vydat sám. Dnes je s majetkem 4,9 miliardy dolarů jedním z nejbohatších Britů, pyšnícím se titulem Sir, který získal od prince Charlese.

Už za dob časopisu Student, který ve svých šestnácti letech vedl, Richard pochopil sílu tehdejší hudby, a tak vedle časopisu vedl malou distribuční firmu. Od té už byl pouze krok k vlastnímu obchodu s deskami (s lenoškami a občerstvením) a vydavatelství. V něm výraznou roli hráli další mladí ekonomové Nik Powell a Simon Draper, ale především hudebník a producent Tom Newman. Byl to právě tento kytarista kapely July, který nejprve Bransonovi pomohl vybudovat studia The Manor Studio a následně do kanceláře přinesl demo nahrávku neznámého teenagera Mikea Oldfielda. Jeho debutovou desku Tubular Bells, která zároveň otevírá i historii Virgin Records, Newman samozřejmě produkoval. Label trefil nečekané bingo. Stoupající obliba krautrocku, progresivního rocku a nové vlny britského folku se spojila v rozsáhlém hudebním pásmu, které devatenáctiletý Oldfield zaplnil společně s tituly The Faust Tapes německých krautrockových experimentátorů Faust, kolekci The Flying Teapot progresivistů Gong, nebo elektronický výlet Tangerine Dream nazvaný Phaedra. 

Půlstoletí velkého byznysu s hudbou

Málokteré vydavatelstv . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář