Prago Union – hip hop bez konkurence

V pátek 8. července večer v rámci hlavního koncertu festivalu v Boskovicích vystoupí v tamním letním kině kromě kapel DVA, Allstar Refjúdží Band a izraelské ska-party Los Caparos také asi největší současná hvězda domácího hip hopu PRAGO UNION v rámci turné s kapelou Livě Band.
Lídr skupiny Prago Union Kato aka Def aka Deph působí na hudební scéně již od druhé půlky devadesátých let, kdy byl lídrem skupiny Chaozz – dodnes nejprodávanější a nejpopulárnější, ale možná také nejkontroverznější hiphopové 7_pragounion_1kapely v domácí historii. Kapela Prago Union vznikla někdy v roce 2002 ve složení Kato a DJ Skupla s epizodním působením Dedka na mikrofonu a DJ Bupheho jako druhého koncertního DJe. V roce 2005 vyšel první vinylový singl Gold Chain Mew-Zick II / Verbální atentát a později i kultovní debutové album HDP – Hrubej domácí produkt. Klasické beaty, jedinečná lyrika, první domácí deska s hosty jako Masta Ace, Planet Asia, EdO G, KutMasta Kurt nebo Dendemann. Skladby, které bezmála zlidověly, jako Sklep prošpikovaný citáty slavných českých filmů, video klip na skladbu Zvyřátka, oceněný na Golden Awards ve Švýcarsku. To vše se dohromady skládá v jeden z nejuznávanějších počinů českého hip hopu vůbec.
Po koncertním maratonu k HDP se kapela vytratila z dohledu fanoušků a jediné, co se kolem ní začalo vznášet, byly různé fámy a „zaručené zprávy“ ohledně nalomeného zdraví a pohnutých osudů členů kapely. Všechny drby ale rázně uťalo datum 4. května 2010, kdy kapela vydala své pět let očekávané druhé album Dezorient Express. V den vydání se v pražském Lucerna Music Baru konal rovnou křest ohněm: desku přišlo oslavit více jak 800 lidí. Album okamžitě vyvolalo nadšené reakce. Recenzenti se začali předhánět v superlativech, a to zdaleka nejen ve specializovaných hiphopových médiích. Potvrdilo se, že škatulkování je na Dezorient Express krátké.
Texty „bezzubého básníka“ Kata, jak mu média začala obratem říkat, jsou do morku kostí prožité, jsou tak civilní, že se v nich na rozdíl od obvyklých hiphopových sci-fi klišé dokáže najít skoro každý bez ohledu na pohlaví, vyznání, společenské postavení nebo hudební vkus. A hlavně: z naší mateřštiny dokáže Kato vyždímat něco, co už snad ani nikdo nedoufal, že by v ní mohlo být. Minimálně v hudební oblasti. Žongluje se slovy, hraje si s významy, vrství příběhy na sebe a nechává na posluchači, aby si v tom všem našel ten vlastní. To vše zabalené do jedinečně neuhlazené charismatické „udělej si sám“ formy flinka a floutka z Vršovic.
Dezorient Express
se stal jednou z nemnoha desek, na jejichž kvalitách se vzácně shodli nejen kritici s posluchači, ale také konkurence z řad hiphoperů a obvykle hip hop s úsměvem přehlížející obec muzikantská. Rozplýval se nad ní třeba Xavier Baumaxa, Monkey Business Kata oslovili s nabídkou otextovat jejich příští album, Petr Fiala z kapely Mňága a Žďorp dokonce desku Dezorient Express v pořadu Medůza označil za nejlepší album, které v Česku vzniklo za posledních pět let. A nadto slavila deska i úspěch komerční: v oficiální prodejní hitparádě IFPI se držela několik měsíců a dosáhla až na 4. místo.
7_pragounion_2Na živou podobu alba chodili fanoušci do klubů od Aše po Košice každý víkend. V listopadu 2010 měl premiéru projekt Prago Union s živou kapelou. Na koncert, naplánovaný do Lucerna Music Baru na úterý 16. listopadu se prodalo neuvěřitelných 1 300 lístků a kapela byla nucena narychlo přidat další koncert, aby se situace neopakovala. Přehnané sebevědomí to ale nebylo, což dokazovalo dalších více než 500 nadšených diváků, kteří do klubu dorazili o dva dny později. Úspěch kapely se dá měřit různě. Rychlostí, s jakou jeho fanoušci pravidelně vykupují veškerý jejich merch od triček po šály, vítězstvím v různých anketách a nominacemi na různá ocenění, ať už je to nominace na ceny Óčka nebo triumf v nejsledovanějších hudebních cenách ČR Anděl 2010, nebo třeba tím, že d o k á ž e svým programem oslovit jak zapřisáhlé hiphopery, tak stejně zapřisáhlé odpůrce hip hopu. Ať se na to podíváte z té nebo oné strany, Prago Union nemá při vší skromnosti v současném hip hopu konkurenci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *