Ad hot

Před časem bylo na tomto místě uvedeno pár příkladů, jak roztodivně se zabydlely v češtině buben a bubnování. Uzavíral to žertík o vytroubení, na což lze navázat. Hovorová čeština je i v trubačské oblasti zábavná. Někdy jde o významy evokující rouru, ale těm s menším průměrem, lešenářským nebo instalatérským, se přece říká trubky. A druhdy například zapovídali pedagogové mládeži chodit do škol v chuligánských kalhotách „do trubek“, tedy extrémně úzkých. Většinou je však v pozadí pradávný hudební (a rituální) nástroj. Podobně ryčný jako buben. Tudíž známe troubení exotických slonů, ale i všedních jelenů. A dokonce od němých tvorů – rybáři totiž říkávali, že „ryby troubí“, když lapaly vzduch nad vodou. Troubí se samozřejmě na poplach a do kapesníku. Kdosi stižen nechutenstvím „troubí do talíře“, jiný si naopak „dává do trumpety“, žíznivý pivař zase „troubí z půllitru“. S čímž souvisí termín „natroubit se“, neboli opít. „Natroubit“ ovšem také můžete cosi komusi. Nejspíš nějakému troubovi, trumpetovi, trumberovi, moderněji pak trubkovi. Který poté na vás „troubí“, tedy hloupě kouká.
Vojsko troubí k útoku, ústupu i k večerce. Povinná vojenská služba mohla vést k výrazu „být v troubě“. Tedy teoreticky. Prakticky se v ní však ocitli všichni narukovavší. Mohu dosvědčit.
Ono zmíněné vytrubování je původně halasné zveřejňování čehosi soukromého. Ale – abychom se v UNI přidrželi muziky – sebevědomí jazzmani se chlubívali, že kolegu „vytroubili do trenek“. Čili zahráli na jam sessionu bravurně věci, na které ten druhý nestačil. Nedivil bych se, kdyby to pocházelo od Laca Decziho. Se vší úctou ovšem. A aby bylo jasno, Laco je trumpetista, kdežto trubkař výrobcem a opravcem trubek. Tedy nikoli instalatérských, že.

P.S.: Minule šla řeč o The „In“ Crowd pianisty Ramseyho Lewise, vícekrát znějící v posledním filmu Woodyho Allena Iracionální muž. Ten už ale nahrávku užil před dvaceti roky v Mocné Afrodité. Při scéně, kdy se Lenny (Woody) inkognito setká s biologickou matkou jeho adoptivního syna, pornoherečkou Lindou Ash. Ona: „Ne, neříkejte, co děláte, já to vždycky uhodnu. Prodáváte koberce!“ Woody: „Těsně vedle. Jsem sportovní novinář.“ A pod tím vyšívá Ramsey.

Přidat komentář