Jak přelstít svého vnitřního démona? Animovaný VR film o depresi TMÁNÍ, nominovaný na Českého lva, bude k vidění v Moravské galerii v Brně

Úspěšný animovaný film TMÁNÍ, vyprávějící o boji s depresí i o cestě, jak z ní ven, zamíří po uvedení v pražském Centru DOX na Moravu. Od 24. února do 23. dubna najdete instalace Tmání v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně (Husova 18).

Více viz na webu: TMÁNÍ – Moravská galerie (moravska-galerie.cz), kde lze zakoupit také vstupenky.

Autobiografický film, nominovaný na cenu Český lev, vytvořil režisér Ondřej Moravec pro médium virtuální reality. Film ukazuje vizuálně podmanivým způsobem, co se děje v hlavě mladého člověka s depresí. A popisuje i cestu, která autorovi pomáhá dostat z těchto stavů ven. Film, který se jako první český projekt tohoto typu představil na Filmovém festivalu v Benátkách, v soutěži na MFDF Ji.hlava a řadě dalších festivalů. Součástí výstavního projektu jsou i speciální edukační programy pro školy.

O poutavé a originální výtvarné zpracování příběhu TMÁNÍ se postarala animátorka Bára Anna Stejskalová (nominovaná na Českého lva za snímek Jsme si o smrt blíž, 2020), producentkou filmu je Hana Blaha Šilarová (Vyšetřovatel). TMÁNÍ je první animovaný VR projekt podpořený Státním fondem kinematografie, první český VR film, který byl uveden v soutěžní sekci Venice Immersive na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a první VR projekt, který byl uveden v soutěžní sekci Česká radost na MFDF Ji.hlava.

Jak přelstít vnitřního démona?

TMÁNÍ je autobiografický animovaný film, který využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Přináší nejen hluboký vhled do „temné noci duše“, ale i naději a cestu, jak se s nemocí vyrovnat. Na této cestě provází diváka hlavní hrdina Ondřej. Sdílíme jeho pocity při prvních depresivních epizodách na rodinném výletě v dětství, na univerzitě při snaze o perfektní výsledky, i později v práci při každodenních zápasech s depresivním „tmáním“. Spolu s ním divák prochází interaktivním příběhem, může se doslova dotknout jeho světa a podat hrdinovi pomocnou ruku. Film umožňuje na chvíli zažít a pochopit, jaké to je žít s touto nemocí, a jaké mechanismy mohou lidé s depresí využít, aby se cítili lépe. Ondřej zjišťuje, že jeho cestou k boji s depresí je jeho vlastní hlas. Film Tmání otevírá debatu o bolestech duše, nabízí terapeutický účinek i naději, že i s nemocí jakou je deprese, lze vést plnohodnotný život.

„O TMÁNÍ jsem přemýšlel hned od momentu, kdy jsem se před sedmi lety začal zajímat o virtuální realitu. Od začátku zde byla idea vytvořit simulaci toho, co se děje během deprese člověku v hlavě,“ vysvětluje zrod projektu Ondřej Moravec. „Od svých přátel jsem totiž za těch více než 13 let, co mě deprese pravidelně navštěvuje, mnohokrát slyšel – já si nedovedu moc představit, co prožíváš. VR se tedy stalo skvělým prostředkem, jak na tuto otázku odpovědět lépe než bezradným mlčením. Z počátku jsem se zdráhal být i protagonistou příběhu, ale nakonec jsem dospěl k tomu, že zhmotňovat umělecky depresi někoho jiného, by bylo pro mě nemožné. A tak jsem se vydal na dlouhou cestu osobního psychického „coming outu“, na které se TMÁNÍ stalo zásadním milníkem,“ dodává Moravec.

Film vznikl v produkci společnosti Frame Films, koproducenty jsou NowHere Media (DE) a Brainz Immersive (CZ), za podpory Státního fondu kinematografie a dalších institucí.

 

Hudba Lenky Dusilové

Film doprovází stejnojmenná píseň Lenky Dusilové. „Některé momenty mi mrazivě připomněly moje bolavé zkušenosti z minulosti,“ říká devítinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, která song TMÁNÍ vydala jako singl. „Velice si cením toho, že se dnes otevřeně mluví a diskutuje o psychickém zdraví a možnostech řešení těchto stavů, třeba i přičiněním filmu TMÁNÍ. Považuji za skoro nutné učit se péči o vlastní psychické zdraví už od malička. Třeba už i na školách…“

Deprese jako aktuální téma

Deprese patří mezi nejčastější duševní poruchy. Hlavními příznaky deprese jsou přetrvávající pocity smutku, ztráty zájmu a schopnosti prožívat radost. U každého pátého člověka se alespoň jednou za život objeví klinicky významná porucha nálady.

K červenci 2022 bylo v českém registru ambulantní psychiatrie evidováno téměř 60 000 dětí a náctiletých do 18 let, které vyhledávají pomoc odborníka. Podle odhadů je však počet dětí, které pomoc potřebují, daleko větší.


Tisková zpráva

 

 

Přidat komentář