Neubauteni se vracejí do minulosti

Když loni přijel do Prahy zpěvák Einstürzende Neubauten Blixa Bargeld s italským multiinstrumentalistou Tehem Teardem (viz rozhovor 

v UNI 8/2016), k osudumateřské kapely řekl: „Svým způsobem by se dalo říci, že spí, ale pořád tu jsou.“ Naznačil však, že by se to mohlo záhy změnit: „Chystáme výběr Greatest Hits, ale nejsou na něm žádné nové nahrávky, vše bude jen remasterováno. Až bude hotový, zahrajeme na pár festivalech a vyrazíme na turné.“ Deska vyšla na konci listopadu, nabízí patnáct skladeb, přičemž ty nejstarší jako Nagorny KarabachHaus der Lüge jsou ještě z konce osmdesátých let. Právě Haus der Lüge je přemíchaný.
Letos pak kapela vyrazí na turné. Hned na Prvního máje zahraje na Donaufestivalu v Kremsu a o dva dny později v Kolíně nad Rýnem, odkud se přemístí do Británie. V pražském Foru Karlín vystoupí skupina 8. června. Posluchači budou mít šanci opět slyšet klasické industriální skladby, jaké kapela hrála už při vůbec prvním vystoupení v Praze na Výstavišti na počátku devadesátých let. Poslední koncerty nabízely především nové skladby, což byl zejména případ tři roky starého vystoupení k desce Lament o první světové válce. K tomuto projektu se Bargeld vracet nemíní: „To byla bolestná práce a jsem rád, že mám za sebou jak první světovou válku, tak nahrávání desky.
V červnu Neubauteni nabídnou průřez tvorbou, který ukáže jejich vývoj od čistě industriální kapely využívající ruchy a zvuk kovů k jemnějším písním místy až šansonově kabaretního ražení.

EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN, 8. 6. 2017, 20. 00, Forum Karlin

Přidat komentář