Postila

Nešťastně zamilovaným prozradím, jak odolávající dámu zaručeně získat za pomoci páternosteru. Stačí ji do něj pozvat a nechat hraným nedopatřením přejet nejvyšší poschodí. Dotyčná se k spolujezdci mocně přitiskne v domnění, že se nahoře i s kabinou oba převrátí vzhůru nohama. Když pak ve vroucím objetí cukaně popojedou do strany a nepřevráceni začnou klesat sousední šachtou, je už na eventuální odtažení pozdě. Post illa verba dodávám, že takový návod se může hodit každému, pokud na tom není s holkami jako můj syn Eugen, který je – stejně jako já Múzy – nestačí odhánět. Ostatně páternoster ve své fonetické homonymitě není jen věčně se pohybující zdviž, ale též věčná modlitba, kterou po zpovědi dostává hříšník za trest. Takový Pater noster je nejúčinnější, když je k nebesům vyslán střelně, nezatížen textem po úvodní apostrofě. A do třetice všeho věčného sem patří i trvale nedoceněná revue Zbyňka Benýška, vycházející svého času ve Vídni a poté v Praze. S několika prvními čísly jsem Zbyňkovi volky nevolky pomáhal, pak mě naštěstí vystřídal filozof Jiří Němec, vyznavač páternosteru i v tom druhém smyslu.
Vraťme se ale k prvnímu smyslu rozebíraného názvu. Jedna z mých nejhezčích obětí, skončivších v mém vroucím objetí, se mi po čase přiznala, že mou metodu námluv použila v obráceném gardu.
Bohužel neúspěšně. Váhajícího mládence pod záminkou dopravení vzhůru vlákala do páternosteru, a když svému spolujezdci, recitací mých veršů připravenému o žádoucí soustředění na včasný výstup, po pravdě oznámila, že právě projeli nejvyšším patrem, nešťastník udělal v posledním okamžiku před obávaným vertikálním otočením kabiny nefalšovanou fügnerovskou stojku.
V tom správném gardu má však můj návod docela plodnou bilanci. Devět měsíců po jeho otištění stoupla v Českých zemích zřetelně porodnost. Ostatně není divu. Fenomén zvýšené porodnosti nenastává jen po zveřejnění mých návodů a jejich následující realizaci. Když před lety došlo v New Yorku k nočnímu výpadu elektrického proudu, nastal po deseti lunárních měsících, jak porodníci označují období mezi početím a povitím, rovněž baby boom. Při dalším velkém blackooutu už se ale Newyorčané nemilovali – raději šli rabovat.
Jako každá modlitba nemůže ani tato zdvižní neskončit postilionským Amen.

Přidat komentář