Uchamžiky

Letní hit je speciální kategorie hitů. Zdají se být důležitější než jarní nebo třeba podzimní. Těžko říct proč. Možná to souvisí s tím, že v létě na vás vyřvávají z každého venkovního repráčku. Některé jsou otravné už v půlce července, jiné si rádi poslechnete i po letech, případně po létech. Nepsané pravidlo letního hitu říká, že by měl být lehký, vzdušný, bezstarostný… prostě letní. Aby na dovolených nerušil a byl pocitově co nejdál od všedních dnů. Asi. Většina letních hitů mě i přes velká vedra nechává chladným, ale na druhou stranu si „dělám“ své vlastní. Loni jím například (alespoň v naší rodině) bylo poslední album Midi Lidi. Ostatně mořský obal k letní pohodě přímo vybízel. Pokud je tedy rozesmátý rejnok váš styl letní pohody. Můj od loňska je.
Můj letošní letní kandidát? Například první singl z chystaného alba Arcade Fire Everything Now. Písnička už rotuje mými sluchátky i repráky a nezastaví se před žádným tanečním parketem. Natolik naplňuje všechny atributy „pohodového letního hitu“, až si fanoušek AF při prvním poslechu řekne, jestli to není trochu obyčejné (navíc to zní jako Abba – ať už to berete jako plus nebo jako mínus). Ale už na ten druhý zjistíte, že i tady se dějou podivuhodné věci… Ale aby nebylo moc Abby, mám ještě jednoho žhavého kandidáta na letní hit: Hippopotamus od Sparks!
Já vím, o Sparks jsem tu už jednou psal a teď to dělám zas. Ale mám k tomu dva dobré důvody. Za prvé mají novou desku, která vychází v září. Za druhé, poprvé v životě vystoupí v Praze! A za třetí (kdyby dva důvody nestačily) nikdo jiný tady o nich moc nepíše. Jistě, vím, že Sparks nejsou šálek pro každého. Ale kdo jim přijde na chuť, u jednoho šálku nezůstane! Co se námětu týče, nemůže být téma nového singlu letnější: Bazén. Ale to, že v bazénu z neznámých důvodů pluje hroch obojživelný (hippopotamus) už součást standardního popového arzenálu nebývá. S tím se Sparks ale nespokojili. Během dalších slok v bazénu vyplavou na povrch ještě: kniha napsaná neznámým autorem, malba Hieronyma Bosche (ovšem z jeho pozdního období), retro dodávka Volkswagen včetně hipíka za volantem, Titus Andronicus a nakonec Číňanka s počítadlem. Jak říkám, není to možná úplně univerzální letní hit, ale o to více je taková koupel osvěžující! Už teď se těším na celé album a hlavně 11. září do Lucerna Music Baru!

Letní hit je speciální kategorie hitů. Zdají se b . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář