Uchamžiky

Pro ty, kdo to sledují, stále ještě vycházejí cédéčka! Nejen novinky, ale i reedice. A čím je populární hudba méně populární a starší, tím více je každý rok různých „anniversary edition“. Na letošek tedy připadá spousta reedic desek z let se sedmičkou na konci. A to byla nějaká léta! Zvlášť roky 1967 a 1977 nemají příliš konkurentů.
Pochopitelně nejvýraznějšího letošního znovuvydání se dočkala „deska desek“, beatlovský Seržant Pepř. Ještě ji sice v této verzi nemám, ale jak se znám, brzy si ji pořídím. Sedmičkám se podřídím. Zajímavé je, že v obou těchto letech vydali někteří rovnou dvě desky! Jako by tušili, že to budou silné roky a že by jim to mohlo jít. Samotní Beatles vydali ještě Magical Mystery Tour. Vedle Seržanta možná trochu bledne, ale už to svědčí o síle sedmičkového roku, když album, které obsahuje I Am The Walrus, Strawberry Fields Forever nebo All You Need Is Love, považujeme za slabší! Aby za Beatles nezůstali pozadu, vydali samozřejmě dvě alba i Rolling Stones. Ale činili se i tehdejší nováčci. V roce 1967 vydali dvě alba Velvet Underground (respektive Nico), Doors, Jimi Hendrix Experience nebo Frank Zappa. V následujících dekádách se možná už perlami tolik neplýtvalo, ale i tak se občas nějaké „dvojáky“ urodily. V Berlíně odříznutí Iggy Pop a David Bowie v roce 1977 vydali dohromady hned čtyři (navíc naprosto zásadní) kousky.
Roky 1967 a 1977 měly výhodu psychedelické, respektive punkové exploze, takže jsou skvělými alby přeplněny. (Přesto je jednou z mých nejoblíbenějších desek roku 1967 debut Leonarda Cohena a roku 1977 zase Trans-Europe Express od Kraftwerk.) V dalších letech to bylo o něco skromnější, ale letošní stadiónové megaturné U2 oslavující 30 let The Joshua Tree ukazuje, že i později byly sedmičky hudebně šťastné. Probírám se dále svou diskotékou: Justice – Cross, M.I.A. – Kala, LCD Soundsystem – Sound Of Silver, Klaxons – Myths Of The Near Future. To už jsou všechno deset let staré desky? Zdráhám se tomu uvěřit. Ale data mluví jasně. Rekapituluju a kapituluju – opravdu, už jsou to také kulatá alba.
A co takový 1997? Zdánlivě oukropek mezi silnými ročníky. Ovšem přinesl třeba OK Computer od Radiohead. Album, které s přehledem zvítězilo v několika přehledech. Nejlepších alb. A porazilo dokonce i nesestřelitelného Seržanta Pepře! Troufne si na něj některé z těch letošních?

 

Pro ty, kdo to sledují, stále ještě vych . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář