Uchamžiky

Psát o hudbě je jako tančit o architektuře. Na tenhle slavný Bowieho výrok si vzpomenu skoro vždycky, když mám psát sloupek do UNI. Skvěle vyjadřuje bezmocnost takového počínání. Ale asi to nějaký smysl přeci jen , což neříkám z pozice občasného sloupkaře, ale čtenáře. Číst o hudbě mě totiž stále baví. Není den, kdy bych si o ní něco nepřečetl. Alespoň řádek. Nejvíc nové hudby pořád objevuji přes psané slovo. Ať už tištěné nebo monitorované.

Ale psát o hudbě? To mě baví také, ale je to porod. Minimálně císař. Těžko říct proč. Asi proto, že mám pocit, že muzika je v podstatě nejlepší věc na světě, takže to mohu jen pokazit. Snáz se mi píše o blbostech. Ale pak to stejně zkouším zas a zas. Její neuchopitelnost dráždí. Takže tančím, co to jde.

Když už jsem u tohoto citátu, tuhle jsem narazil na nejasnost ohledně jeho autorství. Zpěvačka Róisín Murphy si po rozpadu domovské kapely řekla, že nemá cenu plakat nad rozlitým Molokem a vrhla se na sólovou dráhu. A booklet svého alba Overpowered z roku 2007 prošpikovala různými citáty. Kromě jiného i tímto. Ovšem připsala ho Laurie Anderson! Takže jsem od té doby zmatený a nevím, kdo to tedy řekl. Oba dva na to jsou/byli dost chytří, vtipní a „nadžánroví“. Takže je to vlastně jedno...

Když už jsem u té Laurie: Ta zase do bookletu své desky Bright Red (1994) dala portrét, který jí vytvořil počítač na základě verbálního popisu. To už je tanci o architektuře docela blízko. Dokázal by dnes nějaký počítačový program vytvořit třeba album na základě přečtených recenzí?

Když už jsem u té Laurie a Bowieho: Autorství písničky O Superman je narozdíl od citátu zcela jasné. Bylo to skvělé překvapení, když ji Bowie na svém pražském koncertě v červnu 1997 zařadil do programu. Ještě větší překvapení ale bylo, že tuto coververzi v následujících dnech natočil ve studiu Sono, které v té době sídlilo na sídlišti Řepy! Písnička bohužel oficiálně dosud nevyšla, ale doufám, že jednou vypluje. Tím ale zajímavosti nekončí: Když jsme se to dozvěděli, s očima navrch hlavy jsme pak zpovídali Milana Cimfeho a ostatní ze Sona. Chtěli jsme vědět všechno! A co jsme se nedozvěděli: Když dorazili na místo, kytarista Reeves Gabrels jim řekl, že tuhle část Prahy zná. Že tam nějakou dobu bydlel s přítelkyní či co. Na sídlišti Řepy!

Zajímalo by mě, jak by vypadal tanec o architektuře sídliště Řepy.

Psát o hudbě je jako tan . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář