Martin Falář: Rozhodl jsem se zažít malý moment radosti

Martin Falář (1981) je režisér, herec a dramatik, jeden ze zakladatelů „divadelního gangu“ Depresivní děti touží po penězích. Hrál také v divadle Husa na provázku, účastnil se projektů Divadla bufet a Sektor pro hosty. Jeho hru Špatné zprávy uvádí pražská Vila na Štvanici. Již přes deset let je zdravotním klaunem. Vystupoval pro ukrajinské uprchlíky na ukrajinsko-slovenské hranici. V červnu a červenci 2022 zaujal jako Kravinkin v Bulgakovově Mistru a Markétce (imerzivní představení sdružení Tygr v tísni, K. Kubák a M. Nováková).

Jak vznikly Depresivní děti touží po penězích?

Jakub Čermák, Jirka Ratajík a já jsme jako první představení udělali Čechovova Racka, protože jsme ještě neuvažovali tak autorsky. Hrálo se ve vytopeném Hudebním divadle Karlín, po povodních. My jsme totiž začali zkoušet a zjistili jsme, že vlastně nemáme kde vystoupit. A pak nás napadlo, že by to mělo proběhnout tam. Tak jsme chodili od čerta k ďáblu, až nám to povolili, a pak jsme hráli mezi hromadami sutin. A bylo to hezké. Náročné a hezké. Hlavně náročné.

Stejný princip jste pak použili vícekrát, a vlastně jste šli proti divadlu s výhodami stálého umístění, produkce atd., že?

Ano, protože my jsme žádné divadlo neměli. A nikde nás nechtěli.

Co to znamená?

Já jsem v roce 2004, kdy Depresivní děti vznikly, studoval historii. Jakub Čermák byl na FAMU. Dnes se lidé bez divadelního vzdělání tolik neřeší, ale tenkrát to vzbuzovalo reakce typu: Vy patříte na Jiráskův Hronov. A my jsme na žádnou amatérskou přehlídku jezdit nechtěli. Asi v tom velkou roli hrála pýcha, ale říkejte něco mladým. Kdo chtěl tenkrát dělat avantgardu, musel mít vystudované alternativní herectví. To už dnes neplatí. Zase jsme se hodně otloukli. Proamatéřili jsme se k divadlu.

Jaké další nedivadelní prostředí jste si vybrali?

Třeba Višňový Sade se hrál v jedoucím vlaku. V pronajatém vagonu Českých drah.

 

Martin Falář (1981) je režisér, herec a dramatik . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář