Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha

Český rozhlas Vltava

Stodesáté výročí narození předního amerického dramatika Tennessee Williamse (1911–1983) slavili na rozhlasové stanici Vltava příkladně, v Ranní mozaice na pokračování přibližovali jeho dílo a představili také premiérovou verzi proslulého dramatu Tramvaj do stanice Touha. Nevylučuji, že těch připomenutí bylo víc, já jsem při své zdaleka ne úplné obeznámenosti s programem stanice zaznamenal tyto.

Drama, odehrávající se v New Orleansu, mělo divadelní premiéru v roce 1947. Hra je oblíbená i mezi našimi divadelníky, inscenuje se relativně často a hlavní postava psychicky křehké a zprvu poněkud záhadné Blanche Dubois bývá vysněnou postavou mnoha hereček.

Dílo je poměrně známé, přesto fabuli alespoň naznačím. Blanche přijíždí za svou sestrou Stellou, v kontaktu s drsným neworleánským prostředím působí rozmazleně a cítí se zaskočena, přesto nemá kam jít a v trochu těsném bytě své sestry a jejího manžela, nevybíravě přímočarého Stanleyho, zůstává. Tajemná minulost je rozkrývána nejenom jejími promluvami, ale také pátráním švagra, který se cítí být povinen ochránit svého parťáka Mitche před poněkud bezhlavým zamilováním se do Blanche. Vyjeví se nestandardní minulost příbuzné, Stella v nejvypjatějším období vzniklého konfliktu rodí, Stanley psychicky křehkou a podivně žensky vyzývavou Blanche znásilní, ta je ve finále odvážena do psychiatrické léčebny.

Stodesáté výročí narození předn . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář