AG FLEK: Podnohama Zem

Osmnáct let po albu Waltz vydává AG Flek v čele se dvěma výraznými autory-zpěváky (Karel Markytán, Ivo Viktorin) a jednou zpěvačkou (Blanka Táborská) dlouho očekávané novinkové album. K deseti novým písním (po pěti od Viktorina a Markytána , z toho každý svěřil dvě skladby Blance Táborské) skupina přidala jednu starší.

Zatímco tvorba Karla Markytána má blízko k folkrocku, s nímž si AG Flek stále podvědomě spojujeme, Viktorin se zaměřuje na mohutnější zvuk na pomezí popu, country, folku a – v případě titulní písně – až artrocku. S každým z těchto autorských přístupů se na albu pojí hlas jeho autora (Viktorinův se náladou blíží Marku Knopflerovi, Markytánův je tak výrazný, že vyčnívá i ve sborech), ale různé zabarvení je zřejmé i u písní se sólovým hlasem Blanky Táborské: typicky flekovské v Markytánově Láska se neztrácí, ve Viktorinově Sentimentu pak evokující balady v podání Marie Rottrové.

Navzdory dvěma autorským přístupům se celek nerozpadá. Před roztříštěností album zachraňuje pečlivá práce se zvukem a dlouholeté zkušenosti všech aktérů, které se přetavily ve smysl pro nadžánrové a hlavně zajímavé aranže. Jednotlivým písním sluší lap steel v rukou Luboše Novotného, saxofony (mj. Marek Pastírik), kontrabas Mariana Friedla, barevné perkuse Davida Velčovského i foukací harmonika v podání Karla Markytána. Vlastně kromě důvěrně známého zpěvu všech tří protagonistů nemá smysl řešit, kdo je členem AG Fleku a kdo je tu „jen“ hostem.

Jednotícím prvkem jsou překvapivě i – často rozmlžené, ale k různým výkladům vybízející – texty. Slova Karla Markytána „Jsem to já / kdo hoří / kdo tvou tvář / si promítá posté“ samozřejmě nijak nesouvisejí s bolestným osobním prožitkem Iva Viktorina vtěleným do písně Podnohama Zem („Spánky buší a srdce hoří, než vymažou se z paměti“), ale dohromady to nejen funguje, ale především je to uvěřitelné. Více jako celek než jako jednotlivé písně-hity.

 

Indies Scope, 2018, 45:31

 

Přidat komentář