Alen: Tma dobře vystihuje období, ve kterém jsme novou desku natáčeli

Někdo zaznamenal jméno zpěvačky Alen na obalu jednorázového projektu 29/2, v sestavě vedlejšího projektu Indican zpěváka Jiřího Jiráka z Nylon Jail nebo na pódiu vedle Lenky Dusilové. Přitom sama Alen pomalu buduje svou sólovou kariéru, kterou čerstvě podporuje druhá řadová deska nazvaná Tma. Tu dala kavárnice z Boskovic dohromady s Martinem Kyšperským z Květů. A právě povídání o aromatickém nápoji ze semen tropického kávovníku bylo vstupní branou do neustále se proměňujícího světa sympatické autorky.

 

V Boskovicích máš kavárnu. Jaké kafe ti tu dnes naservírovali?

Bylo celkem fajn. (smích)

Co to bylo za nápad, založit si kavárnu? 

Nebyl to můj životní záměr. Ale je pravdou, že už od vysoké školy jsem brigádničila po kavárnách. Nejprve jako obsluha, poté v pozici provozní. Gastro se kolem mě pořád točilo. A když se stalo, že jsme se před dvěma roky odstěhovali do Boskovic, a mého tehdejšího muže oslovila kamarádka, zda bychom nechtěli provozovat kavárnu v Prostoru, tak jsme nabídku neodmítli. Mimochodem, Prostor patří pod Unijazz, probíhají zde koncerty a další kulturní akce. 

Jak jsi spokojena s jejím fungováním?

Je to stres. Obzvláště v dnešní době. Celé naše fungování mělo takový průběh: převzali jsme prostor, zrekonstruovali jsme ho, otevřeli a za týden přišel covid. Ještě jsem v ní nezažila jedinou normální sezónu. Ale léto je tam super. Máme zde hodně akcí, probíhá boskovický festival…. 

Jak se dá skloubit kavárničení s čím dál intenzivnějším hudebním životem?

Jsou to oddělené světy. Tím, že v ní nefunguji na bázi denní obsluhy, tak se obě činnosti stíhat dají. Zákon schválnosti ale funguje zaručeně. Když se něco pokazí, tak zpravidla v době, kdy tam nejsem. (smích)

Abychom uzavřeli téma kávy, kde jsi měla během svého hraní nejlepší kávu? Nebo kde tě kávou výrazně překvapili?

Hodně mě překvapil Ústecký kraj, kde jsem přímo v Ústí měla před pár týdny vynikající kávu. Obecně se dá říct, že se kávová kultura poměrně zvedla, a pokud si dopředu vytipuješ určitá místa (já to tak alespoň dělám), tak dostaneš velmi dobrou kávu v podstatě kdekoliv. Teď si vzpomínám na další výbornou kávu, kterou jsem nedávno měla v Liptovském Mikuláši.

Je pravdou, že jsi začala psát písničky až na vysoké škole?

První písničky jsem skládala asi v deseti letech, pak i na střední škole, ale pořádně jsem s tím začala až na vysoké škole, kdy mě ve třeťáku kamarádka oslovila, jestli bych jí nesložila hudbu ke klauzurnímu představení. Takže ano, cíleně jsem začala psát až na vysoké škole.

Co jsi studovala?

Dramaterapii. Ale nedostudovala jsem. Ve druháku mi začalo docházet, že tuto práci asi nechci v budoucnu dělat. Práce s klienty mne nenaplňovala, hrozně jsem se musela přemáhat, abych ve studiu od určité doby pokračovala.

Ale vždyť v kavárně máš také klienty?

To jsou ale trochu jiní klienti. Většinou nemají maniodepresi nebo jiné problémy. Tehdy ve druháku jsem s kamarádkou také otvírala kavárnu. Takovou malou, ve které byl ale i prostor pro intimní koncerty. Starala jsem se tam o dramaturgii, o produkci. Bavilo mě to mnohem víc, tak jsem se na školu vykašlala.

Byl koncert na MiniFestu na Skleněné louce v Brně na podzim roku 2016 opravdu tím úhelným kamenem tvé hudební kariéry?

Zásadní koncert mého života. (smích) Může za to Dalibor Neuwirth, který tehdy ony minifesty na Skleněné louce pořádal. Společně jsme byli na jednom workshopu v Polsku. Jednou večer jsem tam hrála na klavír a od Dalibora přišla nabídka, jestli bych s těmi písničkami nechtěla za měsíc vystoupit v Brně. Tehdy jsem si řekla, proč ne. Rozhodně jsem ale nepřemýšlela, že rozjíždím nějakou kariéru zpěvačky. Připravila jsem pro tu příležitost půlhodinový set, který mezi posluchači nečekaně zarezonoval. Několik jich po koncertě za mnou přišlo, že by si rádo koupilo mé cédéčko. Řekla jsem si tedy, že bych ty písničky chtěla zaznamenat. Od té doby se vše na mé hudební cestě děje samospádem.  

Někdo zaznamenal jméno zpěvačky Alen na . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář