Calexico: Edge Of The Sun

calexicoJedny z ikon alternativní country se tentokrát vydaly do Mexika. Aktuální album se tam nejen nahrávalo, ale také slyšitelně inspirovalo. A aby nebylo nic ponecháno náhodě, byla přizvána natolik exkluzivní sestava hostů, že by bylo fakt divné, kdyby se to neprojevilo: jména jako Neko Case, Sam Beam (Iron & Wine), Ben Bridwell (Band of Horses) nebo Amparo Sánchez hovoří sama za sebe. Vznikla eklektická směs, která však drží pohromadě podobně dobře, jako důmyslná stavební konstrukce.
Přesto to jsou pořád Calexico – hosté jim pomáhají a nemají potřebu se sami příliš zviditelňovat. Navíc fanfárami žesťů reprezentovaných vlivů latiny  je jen přesně tolik, aby to zpestřilo tradiční zvuk. Dýchá z toho bezstarostnost i pocit, že tvůrci skladby rozhodně aranžérsky neodflákli, ale také ani na chvíli nezapomínali na přátelskou a vstřícnou atmosféru. Byť někdy tajuplnou či melancholickou. Krásná Miles from The Sea by byla perlou i třeba v repertoáru Nicka Cavea.
I přímočařejší skladby mají obvykle několik vrstev, někde mohutné plochy připomínají až filmový soundtrack, ale ani na okamžik se album nespokojí s povrchností, spoléhající pouze na kvalitní řemeslo. Ta trocha hudebních experimentů je spíš podprahová, ale do písní je vždy vetknuto něco alespoň trochu podivného, nového a zajímavého, takže ačkoli vycházejí z letitých mustrů, znějí pokaždé občerstvujícím způsobem.
Calexico snad nikdy nenatočili špatnou desku, a ani na svém devátém řadovém albu nespadli do průměru. Pořád umějí vystavět okouzlující atmosféru. Ať už berou na pomoc folk, americanu, blues, barový waltz jak z dob Divokého západu či koketují s elektronikou, stále připomínají, že jde vždy jen o balení působivého písňového nápadu, se silným emotivním jádrem. A že onen v názvu zmíněný okraj slunce v tomto případě značí, že temnota zůstává za zády, zatímco na obzoru jsou světlé dny, naděje a pozitivní vyhlídky.

Anti- / City Slang, 2015, 40:35

Přidat komentář