Danzig: Nenávidím politicky korektní lidi

Zpěvák Glenn Danzig patřil k  nejvýraznějším postavám na scéně tvrdé hudby od konce sedmdesátých let do poloviny let devadesátých. Začínal v punkových Misfits, kteří jako první přišli v žánru s hororovou tématikou, pak vedl podobně orientované, ale gotikou ovlivněné temné Samhain, kde mohl výborně uplatnit svůj baryton, a nakonec se na úspěšné sólové dráze přiklonil k temné podobě metalu, přičemž občas koketoval s hardrockem. Od půlky devadesátých let rozděloval svou pozornost mezi hudbu a komiks, protože založil vydavatelství Verotik.

Danzig je jedním z mála rockerů, kteří se nikdy neobjevili v České republice. Poprvé vystoupí se svou skupinou 11. srpna na festivalu Brutal Assault.

Jaké to pro vás bylo vrátit se k Misfits?

Vystupujeme jen občas, odehráli jsme pět koncertů. Jeden tady, jeden tam, je to zábava.

Slyšel jsem leccos o napětí mezi baskytaristou Jerrym Only a vámi. Bylo snadné tyto rozpory překonat?

Vyřešili jsme hodně problémů, které jsme měli. Řadu jsem jich způsobil já. Byl jsem mladý a vyváděl na pódiu. Začali jsme tu a tam vystupovat, rozhodli jsme se to udělat raději dříve než později.

Máte pocit, že jste pořád trochu punker?

Mnoho z té mentality a přístupu u mě pořád přetrvávají a vždycky budou.

Takže trocha rebelie tam zůstala.

Hodně rebelie. Nejsem politicky korektní, nechci být politicky korektní, nenávidím politicky korektní lidi, v tomto ohledu u mě rebelie zůstává.

Krom hudby se však věnujete i komiksu.

To je důležitá součást mé tvorby. Komiks představuje zdroj, ze kterého vycházím, mám rád toto médium. Taky mi to pomáhá při vytváření obalů na desky, protože znám tolik výtvarníků a mohu si z nich vybírat. Jsou mezi nimi velké talenty, se kterými jsem spolupracoval.

Je komiks nějak propojen s vaší hudební kariérou i jinak než na obalech desek?

Ano, jedním z důvodů, proč jsem založil komiksové nakladatelství, bylo to, že jsem se po koncertech potkával s mnoha fanoušky a bavili jsme se o komiksech, protože byli jejich fandy. Stěžovali si, že tu není dobré vydavatelství, že tu jsou samí superhrdinové jako Batman. Lidé z podzemí chtěli něco ze svého světa, a tak jsem se rozhodl založit nakladatelství pro lidi, jako jsem já a lidi na mých koncertech.

Myslíte si, že jste byl schopen posunout někam dál svět komiksu?

Jeden z důvodů, proč jsem založil společnost, je to, že jsem velký fanda nejen amerického, ale i evropského či japonského komiksu. V Evropě i v Japonsku se nabízí komiks pro děti i pro dospělé, ale to v Americe nemáme, máme Spidermana, Duck Mana, Batmana a Archies… Myslím si, že jsme pomohli změnit prostředí, začali jsme prodávat více než komiksové společnosti, a to přispělo k tomu, že to lidé začali považovat za přijatelné.

Přináší vám komiks více než hudba?

Vlastně nevím. Píšu příběhy a chodím s nimi za umělci. Je to jako dělat cokoli jiného, třeba desku. Taky se musí nakonec vylisovat a dostat se k lidem. Vždycky jsem byl především hudebník, i když rád dělám komiks a hledám pro Verotik příběhy, příběhy, které se mi líbí.

V Jaroměři vystoupíte v rámci výročí třiceti let vaší sólové kariéry. Co to pro vás znamená?

Pro mě i pro kluky v kapele to je velká událost. Komu se podařilo vydržet třicet let?

Přidat komentář