David Kollar: Sculpting In Time

Hevhetia, 2019, 52:17

Na nové desce slovenského kytaristy David Kollara se objevili jako hosté dva špičkoví trumpetisté, se kterými už dříve spolupracoval – Nor Arve Henriksen a Švýcar Erik Truffaz, kteří výrazně obohatili album. Patrné je to hned v úvodním ambientním Tedre Lundi, kde chvějivá arpeggia, připomínající Laraajiho, doplňuje vybrnkávaná melodie a Truffazova trubka.

Význam hostů je cítit i v dalším masjtrštyku, jímž je Reflection pohybující se mezi ambientem a komorním jazzem, kde poťukávání na basu doprovází teskné tóny Henriksenovy trubky a vzdálené táhlé tóny elektrické kytary jak od Roberta Frippa z Evening Star, přičemž trubka nakonec převezme vůdčí linku a basa se vytratí a nahradí ji jemná podmalba kláves. Povedená je i ambientní parafráze Čajkovského Sick Dollʼs Dream, kde se osamocené táhlé tóny kytary a samply dokonale snoubí s úspornou Henriksenovou trubkou.

Cenné je, že se Kollar pokusil posunout svou tvorbu a kromě ambientu s jazzovými názvuky přišel i s písněmi, jejichž základem je vybrnkávaný motiv na kytaru jak v nějaké klasické skladbě. Slyšet je to v At Dusk s Truffazovou trubkou a především v závěrečné Baladě for Jozef, která přes Truffazovu trubku působí hodně z jiného světa. Záliba v podobném pojetí se objevuje i ve skladbě A. T., která začíná jako ambientní, ale její druhé části, kde zní úryvky z Tarkovského filmů, dominuje akustická kytara. Propojení obou pojetí se však Kollarovi ne vždy daří, což ukazuje Sunlight, kde se kytara plně nepojí s dramatickým doprovodem syntezátorů. I syntezátorová plocha v závěru podobné Deeper To The Fog působí otřepaně.

Sklouzávání do banálnosti je nejvýraznější v trojici skladeb Epizode, které působí jak hudba k hloupému sci-fi filmu, přičemž v závěru té třetí se objeví jedno z nejhorších prokletí 80. let – syntetické sbory. Snižuje dobrý dojem z desky, která trpí roztříštěností. Dramatická gradující skladba Prisoner Of Time s humpoláckými bicími, kde hrají oba trumpetisté, je až příliš hlučná a agresivní.

Přidat komentář