DELGRES: Mo Jodi

Debut pařížského tria, které zatím nikam nespěchalo. Teď ho, podle všeho, čeká pořádná jízda na vrchol: s dráždivě kurážnou směsí delta blues, kreolštiny, Karibiku, neworleánského jazzu a garážového rocku.

Svázanou manifestem: žít svobodně nebo zemřítSvět se sice aktuálně srovnává s pořádnou dávkou nebezpečného bláznovství, tak špatně, aby se umíralo, ale zase není. Kytarista a zpěvák Pascal Danaë prohlášení odvozuje od historického dění na Guadeloupe, odkud pocházejí rodiče. Má být poctou kreolskému vojenskému veliteli Louisi Delgrèsovi, který, když Napoleon v roce 1802 na ostrově obnovil otroctví, rozpoutal povstání, a než by se beznadějně velké armádní přesile vzdal, raději se s třemi stovkami spolubojovníků vyhodil v muničním skladu do povětří. Proto ostnaté a nervní blues Mo Jodi končí vzdorovitým:Dnes zemřeme.“ Syrovou elektrickou kytaru, střídanou s resofonickou, doprovází drsňácké bušení do bubnů Baptista Brondyho a mohutný fukot suzafonu, zvoleného Pascalem namísto baskytary z lásky k neworleánským kapelám a z radosti, jak Rafgee dokáže současně melodicky hrát i pochodovat.

 

Říká se, že když chcete západoafrické kytaristy spolehlivě unudit, necháte je zahrát dvanáctku. Pascal se od nich léta učil, aniž by se vzdal milovaného Delta blues, nikdy si ale nepřipouštěl, že by se nechal zahnat do žánrového kouta. Po návštěvě Guadeloupe tudíž přidal houpavé karibské taneční rytmy a politicko-společenský étos, podtržený vztekle naléhavým hlasem. Rockabilly blues Respecte Nou vyzývá ke vzájemné sebeúctě a jasné je i poselství garážového bluesrocku Can’t Let You Go, vracející se k povstání: hrát se dá jen s rozdanými kartami. I v lásce: country milostný lament Sere Mwen Pli Fo, odzpívaný se Skye Edwards, nedává opouštějícímu na vybranou: „Dobře, ale pak moje srdce najdeš na dně oceánu.

Mr President obviňuje vládce Guadeloupe z narůstající chudoby ostrova, nejspíš ale míří za Macronem: „Pane prezidente, když jste tak chytrý, mohl byste nám sakra vysvětlit, co se děje?

 

Jazz Village, 2018, 44:15

 

 

Přidat komentář