GIANT SAND: Returns To Valley Of Rain

Znovu nahrávat obsah starých alb bývá ve většině případů nesmysl. Jenže principál původně arizonských alt-country-punkerů Howe Gelb k tomu měl dobrý důvod. Nic menšího než znovuzrození.

V roce 2016 Gelb kapelu rozpustil řka, že více než „tři dekády činnosti jsou tak akorát, abych s tím praštil“. Vrátil se tehdy i do Česka, konkrétně na Colours Of Ostrava, aby se důkladně rozloučil. Rozhodnutí končit mu však dlouho nevydrželo. Coby symbolický restart se rozhodl znovu natočit písně z prvotiny Valley Of Rain, nahrané v roce 1983 a prvně vydané o dva roky později. Další kuriozitu představuje muzikantská sestava. Vrátil se do ní po dlouhých letech Winston A. Watson, který nahrál většinu bicích na prvotině, později odehrál na 400 koncertů za pět let s Bobem Dylanem a „nyní byl natolik odvážný a laskavý, že vykřísnul stejný adrenalin jako v dobách začínajícího tria Giant Sand“. A také původní baskytarista Scott Garber. Zároveň však v šesti písních basuje Thøger Lund, člen pozdější dánské reinkarnace Giant Sand. A Howe Gelb není jediným kytaristou a zpěvákem. Za stálé členy přibral devětadvacetiletého písničkáře Gabriela Sullivana, který už se zapsal do povědomí několika vlastními alby. A také teprve třiadvacetiletou kytaristku a zpěvačku Annie Dolan. Navíc tu hraje jako host Kid Congo Powers (Nick Cave, Gun Club).

 

Giant Sand pochopitelně netočili věrnou kopii debutu, to by ani nešlo. Ovšem i pořadí skladeb je jiné. Když si na něj zvykneme, možná logičtější. Tumble And Tear každopádně slouží jako výborný úvod. Co pobaví nejvíc? Sound působí ještě dravěji a „garážovitěji“ než v původní verzi. Žádná únava, natož rutina. Mladá krev se osvědčila. Písničkář Gelb se navíc kvůli původnímu poselství a formě jeho vyjádření nemusí rdít, vše platí.

 

Jistě, album nových autorských písní by bylo coby „druhý začátek“ lepší. Ale ostuda se nekoná. Howe Gelb už sice není rozhněvaný mladý muž, ale dokázal, že zůstává důvěryhodně rozhněvaným, ehm, mužem.

 

Fire Records, 2018, 46:42

 

 

 

Přidat komentář