Bývalý učitel literatury, dnes dramaturg České televize, a především známý hudebník, textař a skladatel s bohatou diskografií a množstvím hudebních spoluprací. Ivo Cicvárek vydal s formací Živo loni na podzim album Morytáty a romance s hosty jako Robert Křesťan, Darek Neumann, Lada Šimíčková, Norbi Kovács a mnoho dalších.
Na pódiu letos zastihnete Živo třeba na brněnském Ponavafestu nebo opavském festivalu Slunovrat. Že se rozhovor překlopí z plánovaného povídání (převážně) o muzice do fascinujícího putování pod hladinou mě nenapadlo, o to raději jsem se ale nechala Ivem provázet.
Jak se stane ze středoškolského učitele dramaturg České televize, navíc se šíří záběru od podvodního světa po sportovní pořad?
To bylo docela jednoduché – přes muziku. Kolem roku 2000 jsem se jako písničkář poprvé párkrát dostal do hudebního pořadu, který dělala Česká televize Brno. Časem hledali někoho, kdo bude vybírat tematické klipy do odpoledního pořadu pro děti Barvál. Ten běžel asi půlrok, ale o nějaký čas později chtěli dramaturga pro hudební pořady, jako bylo Sólo pro…, Blues ze Staré Pekárny a tehdejší Aport, věnující se folkové muzice. A nabídli mi práci na čtvrt úvazku. Já tehdy tušil, že asi nejsem celoživotní typ učitele, říkal jsem si super, něco si přivydělám a bude to zajímavá práce, a už jsem se tam tak zadrátkoval, až jsem si ve škole úvazek pomalu snižoval a v televizi zvyšoval. Od hudebních pořadů jsem přešel taky k jinému druhu dramaturgie. Brno je relativně malé studio, což má výhodu v tom, že si člověk může vyzkoušet více věcí a ani se nemůže držet přísné specializace. V poslední době jsem se tak věnoval okruhům, které bych volně nazval cestopisy a popularizace vědy. Tam patří právě podvodní cestopis Magické hlubiny, mapující českou přírodu pod hladinou a zároveň pracující kromě moderátorky Lucky Výborné se špičkovými vědci z Akademie věd a skvělými potápěči. To mě hrozně bavilo, je to velká srdcovka. V posledním roce jsem se zase po letech dostal k pořadu pro děti V pohybu, který má dětem ve věku 8─10 let ukazovat, že nemusí dělat jen fotbal, že je tady spousta jiných sportů. Užitečné téma. Kromě toho jsem dělal třeba i hraný film Veterán nebo detektivky s Honzou Hřebejkem. Teď na jaře zase připravujeme krátký dokument, který shrne, jak probíhají současné objevy v jeskyních Moravského krasu. Jak je těžké ještě něco najít, zároveň jak je to krásné a dobrodružné. Kdysi jsem k jeskyňařině malinko přičichl, i když jsem nikdy opravdovým speleologem nebyl. Nějaký ty nakopaný kýble z jeskyní před dvaceti lety ale mám, takže se těším, že se dostanu do fakt zajímavých prostor, kam se člověk normálně nepodívá, a ukážeme tu krásu divákům.
Kvůli Magickým hlubinám ses dal na potápění, teď se staneš speleologem… Co ti potápění přináší a dají se zážitky zužitkovávat při psaní textů?
Už před dvaceti lety jsem si na putování po jižní Africe říkal, že bych se mohl pod vodu podívat, tehdy se to nějak nepodařilo: velké vlny a málo času. Ve chvíli, kdy jsme chystali první sérii Magických hlubin, jsem věděl, že když budu dva roky na zajímavých lokalitách, tak nechci jenom stát na břehu a koukat se, jak se potápějí jiní. Udělal jsem si první základní kurz. Strašně mě to chytlo, od té doby jsem si udělal několik nadstaveb. Nechci říct, že bych se považoval za nějakého zkušeného potápěče, ale pro mě je