Jackson C. Frank

jackson frank 2Vlastním jménem Jackson Carey Frank. 2. 3. 1943, Buffalo, New York, USA – 3. 3. 1999, Great Barrington, Massachusetts, USA. Důležitá alba: Jackson C. Frank (Columbia 1965), Blues Run The Game (Castle/Sanctuary 2003), The Complete Recordings (Ba Da Bing! 2015). Písně, které stojí za to: Blues Run The Game, My Name Is Carnival, Just Like Anything, Cryin Like A Baby, Halloween Is Black As Night, (Tumble) In The Wind.
Jackson C. Frank (zkratka jména Carey) se narodil roku 1943 v Buffalu ve státě New York a vyrůstal na venkově, v Elyrii ve státě Ohio. Od šesti let zpíval v kostelním sboru. V jedenácti se s rodiči vrátil do Buffala, aby tu navštěvoval právě otevřenou školu. „Ta nová škola byla z cihel, ale měla dřevěný přístavek, kde se vyučovala hudební výchova,“ vzpomínal na událost, jež mu ze dne na den změnila život. „Přístavek byl vytápěný velikým kotlem. Jednou během vyučování kotel vybuchl. Tehdy jsem málem umřel, většinu spolužáků to zabilo. Než se popáleniny zahojily, strávil jsem sedm měsíců v nemocnici.“ Během pobytu ve špitále se Frank naučil hrát na kytaru. A v roce 1957, kdy už zase skákal přes kaluže, se mu při výletě do Memphisu poštěstilo potkat Elvise! V šestnácti založil s kamarádem bubeníkem rock’n’rollové duo, brzy ale přesedlal na technicky jednodušší model osamělého trubadúra. Roku 1960 nahrál v laciném studiu sedm písniček z dob občanské války. Chtěl z nich sestavit album s názvem Peaches & Crust, vinou okolností však tyto prvotiny vyšly až v roce 2003 na dvojalbu Blues Run The Game.
Na vysoké v Gettysburgu studoval Jackson žurnalistiku. Jakmile ovšem v roce 1964 dovršil 21 let, naskytla se mu nečekaná příležitost. Jako odškodné za svůj starý úraz obdržel od pojišťovny nezdaněných 110 500 dolarů. Koupil si jaguar a s kumpánem Johnem Kayem (pozdější člen skupiny Steppenwolf) vyrazil na tah do Toronta. Po návratu z Kanady nechal psaní pro Buffalo Evening News, jímž si do té doby vydělával, a po vzoru mnoha svých vrstevníků nasedl na loď plující do Anglie. Krátce poté, co zjara 1965 vstoupil na anglickou půdu, zrodila se jeho erbovní píseň Blues Run The Game o tom, že blues na člověka sedá, ať je kdekoli. Časem Frank získal angažmá v restauraci a ilegální herně Les Cousins v Soho, kde se na pódiu střídal s Bertem Janschem, Donovanem, Johnem Renbournem a dalšími mladými kolegy. Dohromady si říkali Class Of ’65, a byl to vážně silný ročník. Stanice BBC o něm dokonce natočila dokument Meeting Point, díky němuž se zachovaly vzácné záběry Jacksona C. Franka, hrajícího skladbu Just Like Anything.
Hned v dubnu 1965 se Jackson v Londýně seznámil s americkým duem Simon a Garfunkel. Paulu Simonovi se jeho věci líbily natolik, že se rozhodl produkovat Frankův debut. Eponymní album vzniklo ani ne za tři hodiny ve studiu Columbia Records na londýnské New Bond Street a vyšlo v prosinci 1965. V Les Cousins hrál výjimečný muzikant do roku 1967 a pak se vrátil do USA. Přesídlil do umělecké kolonie ve Woodstocku a oženil se s bývalou modelkou. V létě 1968 se nechal přemluvit, aby Británii ještě jednou navštívil. Uspořádal turné, na němž ho doprovázeli Joni Mitchellová a Fairport Convention. Comeback se nezdařil, přestože se Jackson dostal i do pořadu Johna Peela na Radiu 1. Při další cestě do Anglie roztočil Frank druhou desku, zůstalo však jen u hrubé skici. „Soukromé záležitosti mě donutily skončit uprostřed rozdělané práce a vrátit se do Států,“ vysvětloval později. Co se stalo? Jeho malý syn zemřel na cystickou fibrózu. Manželství se rozpadlo, Jackson se zhroutil a musel být hospitalizován. „Zlomilo mi to srdce. Přišel jsem o kytaru. Byl jsem zbaven svéprávnosti. Řekli mi, že jsem paranoidní schizofrenik a jednali tak se mnou, jenže já nebyl blázen. Za všechno mohlo to mé trauma.“ Po několika nedobrovolných pobytech v ústavech pro choromyslné se proměnil v trosku. Měl problémy se štítnou žlázou, oteklý a zmatený přežíval na ulici jako bezdomovec. Jeho vlastní rodina myslela, že zemřel. Nikdo se o něj nezajímal, až na fanouška jménem Jim Abbott, který ho vystopoval a přivedl zpět „mezi živé“. Doba strávená na dně se ale na Frankovi hrozně podepsala. Při přestřelce pouličních gangů přišel o oko. A když zpíval, zněl zlomeně a drsně. Abbott mu sehnal bydlení, přiměl ho znovu psát a natáčet, i když jen do šuplíku. Uvažovalo se o novém albu, jenže takový zápřah by už Jackson nezvládl. Zemřel pár let nato, v pouhých šestapadesáti.

jacksoncfrank-promo-650x400Jackson C. Frank
HALLOWEEN IS BLACK AS NIGHT

Halloween is black as night it seems
Halloween is black as night it seems
jackson-c-frank-433They got little pointed heads and pointed teeth
Tail between their legs about four feet
With their pot-bellied skeletons drowning in defeat
Halloween is black as night it seems

No-one asks how they got that way
No-one hits them hard enough to pray
No school, no work, no jobs
jackson c frank s elvisem 2Every incident a mobs
Halloween is black as night it seems

Halloween is black as night it seems
Little killers for over fifty years
From dictators to followers with spears
No national relief, no government belief

frank se zenouHalloween is black as night it seems
Halloween is black as night it seems
From cannibals finally to jack-hounds
Feed them and they’ll kill you somehow
When dealing with the nations
Sniper fire in all directions
frank s kapelouHalloween is black as night it seems

Jackson C. Frank
HALLOWEEN JE ČERNÝ JAKO NOC

Halloween se zdá být černý jako noc,
halloween se zdá být černý jako noc.
Mají špičaté hlavičky a zoubky,
frank nevim s kymocas mezi nohama snad čtyři stopy dlouhý,
pupkatí kostlivci, zoufalí poraženci,
halloween se zdá být černý jako noc.

Nikdo se neptá, jak se jim to stalo,
nikdo je nepřinutí, aby se modlili,
žádné školy, práce, zaměstnání,
frank cd 2každý incident se zvrhne v lynč,
halloween se zdá být černý jako noc.

Halloween se zdá být černý jako noc.
Bezvýznamní zabijáčci už asi přes půl století,
od diktátorů až po jejich nohsledy s bodci.
Nikde vládní pomoc nebo podpora,
halloween se zdá být černý jako noc.
jackson c frank album
Halloween se zdá být černý jako noc.
Od kanibalů až po honicí psy;
nakrm je, a stejně tě sežerou.
Když vyvolení uzavírají smlouvu s Bohem,
pálí ostřelovač všemi směry.
Halloween se zdá být černý jako noc…

Přidat komentář