Jaroslav Kořán: Sketches

Blue Lizard, 2019, 59:19

Jaroslav Kořán je spojován s ambientem, protože stál za Orlojem snivců, což byla tuzemská odpověď na gamelan a na ideu představitelů britského ambientu hrát na nalezené nástroje. Ovlivněn byl i pokusy Luboše Fidlera. Podobně jako fidlerofon představuje Orloj snivců specifický druh metalofonu, kdy jsou na polystyrénové truhlíky pokládány trubky a tyče, do kterých se pak ťuká. Vybírají se ty, které vytvářejí zajímavé zvukové kombinace, ale rezignuje se na konvenční ladění.

Druhou polohu jeho tvorby reprezentuje improvizační Zapomenutý orchestr země snivců, kde okolo sebe soustřeďuje spřízněné hudebníky, kteří pak spoluvytvářejí výsledek, jenž však má mnohdy blíže k rocku, jazzu nebo parasoudobé hudbě a místy se hodně se vzdaluje původnímu pojetí.

Přístup Kořána odhaluje kompilace Sketches sestavená ze sólových nahrávek z let 2012 až 2019, které nebyly určené pro žádné album. Většinou jde jen o momentky. Paradoxně jsou Sketches jednou z nejkonzistentnějších Kořánových desek, protože na něm nejsou jeho vlastní ideje odsunuty do pozadí.

Deska ukazuje fascinaci gamelanem a zvonkohrami, jaké přinášely rané nahrávky na Orloj snivců. Ani oboje ActivitiesTermination of Activity však nejsou tak puristické, Kořán v nich využil efekty, zejména delay, který napomohl zdůraznit repetitivní strukturu, ale objevují se tam i elektronické zvuky v podkresu.

Většina skladeb se nese více v duchu enovského ambientu z alba Music For The Films, sestaveného z kratších skladeb. In The Evening, The Night TonesThe Evening Tea přinášejí jednoduché motivy a syntezátor v nich má tlumený, ne však líbivý zvuk, který je pokroucený a často echovaný, což je patrné zejména v Night Street.

Obě polohy pak spojuje úvodní On The Waterfront. Album však není uhlazené, Before The Dawn je vysloveně nervní a neklid je cítit i ve Watching, kde k němu přispívá opakování ostináta. Vybočením je pak On The Road, které kombinuje nervní údery a štěkavé zvuky s místy rozervaným motivem piana a až industriální I Remember.

 

Přidat komentář