JAROSLAV OLIN NEJEZCHLEBA & MALÝ BOBR: Narodíme se jen jednou…

Galén, 2020, 59:30

Je dobře, že Olin Nejezchleba a Norbi Kovács, někdejší spoluhráči Petra Skoumala, udržují repertoár výjimečného skladatele při životě. Jak na koncertech, tak novou nahrávkou. Dočkaly se tu odlišných verzí písně nahrané původně Vladimírem Mišíkem, Michalem Prokopem, duem Jan Vodňanský & Petr Skoumal či Skoumalem samotným. Na jedné kolekci vedle sebe defilují „vážná dospělácká“ témata i písně zamýšlené coby dětské.

 

Zdálo by se, že podobná koncepce-nekoncepce bude mít za následek dramaturgický zmatek. Ale ne. Deska se nerozpadá, jak díky rukopisu Petra Skoumala, tak zásluhou konzistentní a navíc osobně zaujaté interpretace. A je dobře možné, že při rodinném poslechu se děti nadchnou pro ty „dospělé“ a rodiče naopak pro ony „dětské“ kusy. Však jsou všechny dobré a autor nepodceňoval ani malé posluchače, ani schopnost těch velkých radovat se jako mrňata. I když kontrast mezi pochmurností balady Neopouštěj nás, vykreslující náladu dob totality, a rozverností následujícího popěvku Lev působí docela extrémně.

 

Mohlo by se zdát, že nedává smysl natáčet znovu písně dostupné v původních verzích. Jenže Malý bobr (míním tím kompletní studiovou kapelu včetně hostů) pouze nerecykluje stará aranžmá, tedy většinou. Vtipné pseudofolklorní Chmury mnoho nového nepřinesou, ač jsou zazpívané a zahrané s gustem.

Ale třeba balada Doteky, původně skvěle podaná Mišíkem, ale zaznamenaná na zvukově poněkud nešťastně pojatou, bicím automatem utlučenou desku Etc… 4 (1987), tu potěší přirozeným soundem. Ale ani pro píseň Kdo přijde po mně, které na Mišíkově „trojce“ nelze nic vytknout, není recyklována zbytečně. Přestože se v nové verzi členové Etc…, kteří se částečně překrývají se sestavou Malého bobra, v podstatě drží původního aranžmá. Nepomáhejte roztáčet mlýny zase bohatší instrumentací jen podpoří hořce humorné vyznění textu Jana Vodňanského. A hostování např. Marka Ebena je prostě milé.

Zkrátka, po všech stránkách souhlas. Tahle nahrávka vítaně doplňuje štůsek Skoumalových desek.

 

Přidat komentář