JEFF TWEEDY: Warm

Jeff Tweedy si dekády vystačil jako hlavní autor písní Wilco, předtím spoluautor repertoáru Uncle Tupelo. Nebo se realizoval vedlejšími, ale kapelovými projekty Golden Smog a Loose Fur. I tak osobní věci jako píseň All Lives You Say (2017) pro zesnulého otce řešil „přes kapelu“, singlem Wilco. S jedinou výjimkou, když v roce 2014 spolu se synem Spencerem vymyslel „vedlejšák“ nazvaný jen Tweedy. Nyní vydal dvě sólová alba prakticky po sobě, přitom Wilco nevyhlásili žádnou tvůrčí pauzu. Jakmile kapelník odjede pár štací samostatně, chystají turné. Na desce Together At Last (2017) chtěl Tweedy předvést starší písně Wilco či Golden Smog v na dřeň osekaných podobách s akustickou kytarou. Warm už zachycuje nový autorský repertoár.

 

Proč ten posun k sólové dráze? Zřejmě platí, co Tweedy řekl už o projektu se synem: „Jde o totálně odlišný proces, než je práce s kapelou. Wilco jsou šestičlenná skupina a každý ze členů má jiný zájem na tom, jak se písně nakonec dotkne. Jako kolektiv nás to vždy přitahuje k něčemu mnohem propracovanějšímu – a je to radost. Ale když pracuji sám, vždy doufám, že spíš něco vypustím… Pořád v hlavě slyším možnosti dalších nástrojových linek, všechno možné, co by se s písní dalo udělat. Jenže právě to je pro mě ohromná rozkoš, vnímat všechen nerealizovaný potenciál.“

 

Jinými slovy, Tweedy se zamiloval do zvukové průzračnosti, i když i na Warm aranžuje decentní rytmiku a zaměstnává coby muzikanty členy rodiny. Možná jsou nové písně ještě osobnější, byť reflexe neveselého stavu světa se opět dočkáme. Tweedy řeší smrt otce, zdravotní problémy manželky. Jenže naopak jako sólista možná méně řeší sám sebe. Zatímco z desek Wilco jsme se mohli mezi řádky dozvědět mnohé o problémech psychicky nemocného, depresemi deptaného umělce, tentokrát se Tweedy obrací k blízkým. A vyjadřuje nikoliv skepsi, ale naději. Jedna věc však zůstala beze změny. Ať už Tweedy svoje „potenciály“ realizuje plně s Wilco nebo „neúplně“ sólově, dá se mu věřit každá nota a každé slovo.

 

dBpm, 2018, 39:46

 

 

 

 

Přidat komentář