Khoiba: Do tvorby jsme si nikdy nenechali mluvit

Skupinu Khoiba založili již v roce 2002 zpěvačka Ema Brabcová a kytarista Filip Míšek, kteří se před tím poznali v indie rockové kapele Roe-Deer. Dva roky po svém vzniku vydala Khoiba debutové album Nice Traps. Album vzbudilo ohlas nejen doma, ale prodávalo se i v Německu, Japonsku a USA. Píseň Pathetic se objevila ve filmu Julia Ševčíka Restart, zatímco singl Terribly se dostal na soundtrack k filmu Davida Ondříčka Jedna ruka netleská. V letos vydaném žebříčku 50 nejlepších českých alb podle radia ExpresFM obsadilo Nice Traps 39. místo. Chválu sklidilo i následující album Mellow Drama (2007). Krátce po jeho vydání se ale Khoiba, jejímž členem byl tehdy kromě Brabcové a Míška baskytarista Petr Šámal, rozpadla. Zatímco Brabcová poté působila ve skupině Luno, Míšek se věnoval svému projektu Dikolson. Znovuzrození zažila Khoiba v roce 2017. Za další dva roky vyšlo u Minority Records eponymní album, následované letošní novinkou Vertical Urgencies.

Novou desku jste si natočili a propagovali sami. Jak velká to pro vás byla změna?

EB: Zjistili jsme, že naše hudba potřebuje určitý způsob propagace. Není to jen nějaký produkt, který někam hodíš, a čím víc ho budeš propagovat, tím to bude lepší. Tak to nefunguje, a není jednoduché do toho proniknout. Nově řešíme i koncerty a tam poznáváme taky spoustu nových věcí. Je to dlouhá cesta a pořád se dá nacházet. Je dobré, že jsme do toho trochu pronikli.

FM: Určitě by ale bylo lepší, kdyby to dělal někdo za nás. My máme dost starostí jen se samotnou hudbou. 

EB: Samotnou tvorbu to ale nijak neovlivnilo. To jsou dvě nezávislé cesty. My si nikdy nenechali mluvit do toho, jak má ta hudba vypadat.

 

Skupinu Khoiba založili již v roce 2002 zpěva . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář