Kontroll: Květiny

kontrollVýživně, krátce a úderně. Stejné, jaká je sama středočeská bratrská dvojice, je i její druhé album. „Osm věcí, skvělý texty, obal jako od Hradišťanu,“ komentují ho vydavatelé. Plná a intenzivní porce nekompromisních pohledů na realitu i přístupu k hudbě, která si vystačí s baskytarou, hlasem a bicími.
Od debutového vinylu Asfalt uplynulo jen něco málo přes tři roky, ale to zásadní se nezměnilo: zkratkovité texty, které do několika vykřikovaných sloganů dokážou dostat vše podstatné, hrne vpřed členité předivo basové linky, která už dávno rezignovala jen na rytmický doprovod a dere se na své místo na slunci. Jak ty květiny z názvu. Přirozeně, ale vytrvale. I bicí uhánějí v divokém tempu; ale právě ve chvíli, kdy obojí zpomalí (jako v zamyšlené skladbě Leta), ukazuje se teprve jejich účelnost i nápaditost. Opatřit skladbu hostující, nade vším poletující free trubkou, byl nápad k nezaplacení.
„Tuším hory / já tuším stezky, jsou zarostlý / Cejtím křivdy / cejtím i stesky nevyslyšený“. Podobně jako hledající hudba, která má přes všechnu tvrdost a agresivitu daleko k přímočarým hardcorovým jízdám, hledají a jistotu nenabízejí ani slovní obraty. Trochu kostrbaté a básnicky nevycizelované, ale silné právě tím, jak se jim daří nic nepředstírat. Drobné sarkasmy (slogan „Ta se má, že mě má“ v úvodní skladbě Pár) potvrzují nadhled a specifický humor. Kontroll si od svých počátků udrželi syrovost, údernost a poctivost přístupu, ale nové skladby jsou dobrým důkazem toho, jak pozoruhodně vyzrávají. Navíc se s jejich opakovaným přehráváním postupně vylupuje až překvapivá chytlavost, takže si lze živě představovat, jak třeba skladba Quattro rozdovádí publikum pod pódiem.
Jestli se chce zkrátka někdo dozvědět něco o stavu opravdu současného tuzemského undergroundu, ať nehledá v řadách zástupů plagiátorů Plastic People, ale právě na podobných albech, jako je tohle. Zamrzí snad jen délka; další tak tři skladby by album klidně ještě uneslo. Na druhou stranu je více než jasné, že koncertní energii i tlaku, které Kontroll přinesly respekt scény, na které se pohybují, studiový záznam jen stěží může konkurovat. I když je mu zatraceně blízko.

Silver Rocket, 2016, 27:39

Přidat komentář