L7: Scatter The Rats

Dívčí, resp. dnes už dospěle dámská hluková sešlost L7 konečně dovršila reunion, ohlášený v roce 2014, řadovým albem. Prvním po dvou dekádách od titulu Slap-Happy (1999). Už dříve sice čtveřice potvrdila novou tvůrčí existenci – tedy nejen sympatickou koncertní recyklaci – nealbovými singly Dispatch From Mar-a-Lago (2017), kde se s typickou „křehkostí“ skelné vaty vyjádřila k fenoménu Donald Trump, a I Came Back To Bitch (2018). Ale deska je deska.

 

L7 se vždy snažily vymanit ze škatulky riot girrrlz, byly na ni až příliš sarkastické, schopné sebeironie, nestádní, neprvoplánové. Jenže málo platné, jejich kouzlo spočívalo ze značné části v (řízené) holčičí hysterii a radikálních „adolescentních“ názorech. Nešlo se tudíž ubránit obavě, zda se paní muzikantky mezi 52 a 58 lety (u žen se o věku mluvit nemá, jenže v případě riot motherrrz je to upřímnost za upřímnost) buď nezmění v opak sebe sama, nebo v parodii sebe sama. Pochyby se naštěstí nenaplnily. Ono to funguje. Dámy jsou i na comebackovém titulu patřičně nabroušené a myslí jim to taktéž zostra. Proč také ne, mají proti čemu dštít síru a svět si od nich pořád zaslouží sonickou nakládačku. Nebo naopak léčbu mírným šokem? „Uppinʼ The Ice jsem napsala inspirována radou doktora bubenici Demetře Plakas, která si zlomila ruku krátce před nahráváním desky. Přikládání ledu mi přišlo jako hezká metafora pro shazování a provokování, aby se něco stalo. Kašleme na naše odpůrce, protože přesně tím jako kapela jsme,“ nechala se slyšet Donita Sparks.

 

Dalo by se vytknout, že deska zní jako jednoduché post-punk/grunge retro 90. let. Jenže co k tomuto druhu poselství vymýšlet lepšího? Producenti Norm Block (Sweethead, ex-člen Plexi) a Nick Launay (Nick Cave, Arcade Fire) se prostě postarali o zachycení přirozeného soundu L7, jen s trochou modernějšího zvukového poprašku v rytmice. „Neděláme vrcholnou vědu, ale rock’n’roll,“ potvrdila Donita. A těmhle motherrrz se „přikládání ledu na nemocnou společnost“ dá věřit.

 

 

 

Blackheart, 2019, 36:14

 

 

 

Přidat komentář