Liudas Mockunas / Lars Haug / Peter Bruun, 10. 12. 2014, Divadlo 29 Pardubice

Saxofonista Liudas Mockunas je opravdovým věrozvěstem litevského jazzu a jeho aktivity sahají daleko za hranice jeho domoviny, což odstartovalo mimo jiné i jeho studium v Kodani. V nedávné době spojil své síly s norským hráčem na tubu Larsem Haugem a dánským bubeníkem Peterem Bruunem a vytvořili nízkofrekvenční trio, které teprve hledá svůj název. Ale muzikanti samotní už se dokonale našli a šlape jim to opravdu náramně.
Pamětníci vzpomínali na Mockunasův dvou a půl hodinový koncert na tom samém místě, kdy preludoval převážně na bassaxofon a bylo to prý úchvatné. Tentokrát nechal sice tento nástroj doma (zpropadené zdražování zavazadel v letadle!), ale úžasné to bylo určitě neméně. I na baryton dokázal vyloudit tak krásně drásavé zvuky, až srdce usedalo.
Rozesmátý Lars Haug přes náustek všemožně profukoval a občas dokonce zpíval a posléze hrál čistě na něj bez tuby samotné. A v jednu chvíli se rozhodl vyluzovat nízké zvuky čistě pomocí svého hlasu a rtů a dařilo se mu to vskutku báječně.
Peter Bruun začal hrát na bicí soupravu rukama a tahy své dlaně vyráběl taktéž hluboké vrzání, posléze prsty lupal na blány a vůbec se se svými škopky divoce mazlil.
Občas se s nimi ale nemazlil a dokázal je pěkně rozvibrovat, jindy zase šelestil metličkami nebo péřovými paličkami a vytvářel jakousi podpůrnou konstrukci k produkci obou dechařů, kteří průběžně dekonstruovali své nástroje.
Mockunas se zhruba v polovině chopil torza klarinetu, ale i z něj vyloudil pěkné broukance. Začátek se rozjížděl docela poklidně a vše posléze gradovalo, aby se před koncem vrátilo zklidnění, kdy muzikanti po rozverných improvizacích začali hrát z not.
Přídavkem pak byla Composition 40q z pera Anthonyho Braxtona, který by byl její živelnou interpretací pravděpodobně nadšen. Skutečně nadšeno bylo ovšem publikum, které je v Divadle 29, co má paměť sahá, vždycky velice vstřícné a dokáže spoluvytvářet atmosféru nabitou pohodou i jiskřením.
A pak byl konec a jedna paní při odchodu povídala: Tak tohle byl nejlepší koncert, který jsem kdy viděla, nejsem možná znalec, ale koncertů už jsem viděla hodně.

Přidat komentář